Strona głównaZwiązkiUtrata współmałżonka osłabia pracę mózgu

Utrata współmałżonka osłabia pracę mózgu

Utrata życiowego partnera jest trudna nie tylko emocjonalnie, ale może też destrukcyjnie wpływać na zdolności poznawcze.
Utrata współmałżonka osłabia pracę mózgu [fot. Catkin from Pixabay]
Po śmierci męża lub żony ostrość umysłu współmałżonka może ulegać osłabieniu.

Osoby owdowiałe, które mają wysoki poziom złogów beta-amyloidowych charakterystycznych dla , doświadczają zaburzeń funkcji poznawczych trzy razy szybciej niż ich rówieśnicy, którzy nie stracili małżonka.

Wydaje się, że jest szczególnym czynnikiem ryzyka osłabienia funkcji poznawczych związanych z rozwojem choroby Alzheimera, mówią uczeni z Brigham and Women's Hospital in Boston. Jak dodają, chociaż nie udało się ustalić, czy utrata męża lub żony jest przyczyną szybszych niekorzystnych zmian poznawczych, bez wątpienia jednak stanowi jeden z czynników sprzyjających temu procesowi.

Do badań zaproszono niemal 260 seniorów. Na początku testów u wszystkich uczestników określono poziom beta-amyloidu w mózgu. Wydajność poznawczą badanych monitorowano na bieżąco, każdego roku przez cztery lata. Okazało się, że wydajność poznawcza spadła wśród osób owdowiałych, podczas gdy wśród osób pozostających w związku małżeńskim lub stanu wolnego nie zaobserwowano żadnej różnicy.

Najprawdopodobniej dzieje się tak dlatego, że małżeństwo daje korzystne skutki, zapewniając codzienne wsparcie emocjonalne, wyższą aktywność towarzyską, większą dbałość o zdrowie i szerszą „sieć społeczną", uważają autorzy.

Dlatego w przypadku osób owdowiałych szczególnie korzystne może być to, co ogólnie zaleca się seniorom, czyli: ćwiczenia, aktywność towarzyska, działania wymagające wysiłku intelektualnego, zdrowa dieta, osłabianie i zmniejszanie czynników ryzyka sercowo-naczyniowego.

Możliwe, że rozwijały się już przed małżonka, jednak pozostawały ukryte. Odejście współmałżonka może zaś prowadzić do „zdemaskowania" łagodnych zaburzeń poznawczych, które wcześniej były niezauważone. Wraz ze śmiercią męża czy żony traci się bowiem codzienne wsparcie, mówią eksperci. Radzenie sobie z życiem w dwie osoby jest łatwiejsze niż w pojedynkę. To natomiast prawdopodobnie pomaga spowolnić spadek zdolności poznawczych, dodają badacze.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • eGospodarka.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy