28-11-2024
zmień rozmiar tekstu
A+ A-
Przez lata badania wykazały, że samotni seniorzy są bardziej narażeni na pogorszenie funkcji poznawczych i choroby takie jak choroba Alzheimera. Jednak badania te ogólnie traktowały samotność jako stałą cechę czyjegoś życia, tymczasem jej poziom zmienia się z dnia na dzień, a nawet w ciągu jednego dnia. W różnych chwilach samotność i sprawność poznawcza wydają się mieć złożony związek, który może się wzajemnie wzmacniać, uważają eksperci z Penn State College of Health and Human Development.
Sprawność poznawcza osób starszych pogarszała się w dni, w których czuli się bardziej samotni niż zwykle, a także następnego dnia. Odkryto również, że gdy sprawność poznawcza zmniejszała się, wzrastała krótko później.
- Te wyniki sugerują, że może istnieć błędne koło między samotnością a osłabieniem w krótkim okresie czasu - mówi Jee Eun Kang z Penn State Center for Healthy Aging. - Samotność jednego dnia może obniżyć sprawność poznawczą dnia następnego. Następnie doświadczanie obniżonej osłabienia kognitywnego może prowadzić do zwiększonej samotności kilka godzin później, co może przekładać się na długoterminowy związek między osłabieniem funkcji poznawczych a samotnością - dodaje.
Przeanalizowano dane kilkuset osób w wieku 70 - 90 lat. Badani mieszkali w społecznościach, a nie w ośrodkach opieki. Przez kilka lat uczestnik rejestrował swoje chwilowe uczucie osamotnienia i wykonywał testy poznawcze na smartfonie pięć razy dziennie przez 14 dni.
- Tego typu dane, gdy ludzie używają telefonów komórkowych, aby zgłaszać swoje doświadczenia i uczucia w trakcie codziennego życia, zapewniają bogaty sposób na zrozumienie naturalnych, codziennych doświadczeń ludzi - mówi prof. Martin Sliwinski, współautor badań. - Gdyby uczestnicy przyszli do laboratorium, ich kontakty społeczne i myśli byłyby pod wpływem zewnętrznych czynników, które oddziaływałyby na poziom samotności i sprawność poznawczą, pozytywnie lub negatywnie - dodaje.
- Uzyskane wyniki sugerują, że niewielkie różnice w samotności lub zdolnościach umysłowych z dnia na dzień mogą się kumulować - uważa prof. Jennifer Graham-Engeland, współautorka badań.
Niektórzy eksperci sugerują, że samotność może być ewolucyjną wskazówką mającą na celu motywowanie ludzi do naprawy lub budowania nowych relacji społecznych. Kiedy ludzie doświadczają osamotnienia, może ona działać jak czynnik , wyjaśniając związek ze zmniejszoną wydajnością poznawczą.
- Nasze dane sugerują, że gdy starsi nie czują się dobrze, mogą unikać kontaktów społecznych, ale to może nasilić problem - wyjaśnia Kang. - Jeśli seniorzy czują się samotni, powinni podjąć działania wcześnie, aby zapobiec chronicznemu poczuciu odosobnienia. Na przykład, mogą skontaktować się z przyjacielem lub sąsiadem, a nawet po prostu porozmawiać z osobami, które spotkają tego dnia - dodaje.
Na podstawie:
Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »