Strona głównaZwiązkiWdowieństwo nie skraca życia. Przynajmniej w przypadku kobiet

Wdowieństwo nie skraca życia. Przynajmniej w przypadku kobiet

Wiele dotychczasowych badań wykazało, że utrata współmałżonka oznacza nie tylko silny stres i głęboką żałobę, ale także wyższe ryzyko problemów zdrowotnych, a nawet przedwczesną śmierć. Teraz włoscy uczeni wskazują, że niebezpieczeństwo wcześniejszego zgonu nie dotyczy kobiet, które przeżyły męża.
Wdowieństwo nie skraca życia. Przynajmniej w przypadku kobiet [© Photographee.eu - Fotolia.com] Kobiety, które doświadczyły śmierci współmałżonka, nie tylko nie były bardziej narażone na szybszą śmierć, ale nawet okazywały się mnie narażone na problemy ze zdrowiem fizycznym niż pozostające w rówieśniczki.

Dotychczas uważano, że małżeństwo stanowi swoisty „czynnik ochronny" i osoby pozostające w związkach mogą liczyć na lepsze zdrowie i długowieczność. Taka zależność może być jednak może być ograniczona, bo wydaje się, że wdowy ciągle mogą liczyć na .

Uczeni pezez cztery lata przez 4 lata, monitorowali zdrowie ponad 1800 mężczyzn i kobiet w wieku ponad 65 lat. Odkryto, że kobiety, które utraciły mężów, nie odznaczają się bardziej kruchym zdrowiem. Tylko w przypadku mężczyzn stwierdzono zdrowotne korzysci z małżeństwa w porównaniu do stanu wolnego lub .

Jak oceniają uczeni, różnica dotycząca wpływu małżeństwa na stan zdrowia wiąże się z rolami, jakie najczęściej kobiety i mężczyźni pełnią w związku. Okazuje się, że kobiety częściej zajmują się opieką nad partnerami i ich działania przekładają się na lepszy stan zdrowia współmałożnków.

Jeśli chodzi o najczęstsze problemy ze zdrowiem łączące się w jakiś sposób ze stanem cywilnym, obejmują: , niską aktywność oraz wyczerpanie.

Włoskie badania są sprzeczne z ustaleniami Amerykanów, którzy obliczyli, że żyją krócej niż mężatki.

Wyniki badań są dostępne w Journal of Women's Health.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Umierać po ludzku
  • eGospodarka.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy