Samotność jest coraz powszechniejszym problemem, zwłaszcza jeśli chodzi o ludzi starszych. Jak pokazują statystyki, w Anglii osamotnienie odpowiada za 18 proc. przypadków depresji wśród osób po 50-tym roku życia.
Na University College London odkryto, że
samotność ma związek z co piątym przypadkiem depresji wśród ludzi w wieku dojrzałym i starszym. Subiektywne doświadczenia ludzi związane z samotnością sprzyjały depresji nawet 12 lat później, bez względu na obiektywne miary izolacji społecznej.
- Odkryliśmy, że to, czy ludzie uważali się za samotnych, było silniejszym czynnikiem ryzyka
depresji niż ilość kontaktów społecznych i
wsparcia, jakie obiektywnie mieli. Okazuje się, że mniejsze znaczenie ma spędzanie czasu z innymi ludzi po prostu, ale ważna jest jakość tych kontaktów - wskazuje dr Gemma Lewis.
W kilkunastoletnich badaniach wzięło udział ponad 4 tysiące osób w wieku powyżej 52 lat. Regularnie zdawały one sprawę ze swoich doświadczeń związanych z samotnością, zaangażowaniem i wsparciem społecznym, a także informowały o poziomie objawów depresyjnych.
Uczeni odkryli, że objawy depresji narastały z czasem wśród osób z nasilonym poczuciem samotności, co sugeruje, że odczucie to prowadzi do depresji w kolejnych latach. Jak obliczono, 18 proc. przypadków depresji można przypisać samotności właśnie.
- Osoby pracujące z ludźmi starszymi, którzy deklarują samotność, powinny mieć świadomość, że oznacza to większe zagrożenie depresją. Trening umiejętności i terapie psychologiczne ukierunkowane na negatywne uczucie samotności mogą być istotne dla zdrowia psychicznego samotnych seniorów - mówi dr Siu Long Lee, współautor badań.
- Nasze ustalenia mają ważne konsekwencje dla zdrowia publicznego, ponieważ sugerują, że osłabienie poczucia osamotnienia może zmniejszyć wskaźniki depresji. Budowanie
relacji, znaczących więzi i przekonania o przynależności może być istotniejsze niż tylko wydłużanie czasu, który spędza się z innymi - dodaje dr Lewis.
Na podstawie: Loneliness a leading cause of depression in older adults
Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »