Strona głównaZwiązkiKiedy wsparcie przyjaciół jest naskuteczniejsze

Kiedy wsparcie przyjaciół jest naskuteczniejsze

Dla wielu ludzi przyjaźń jest jedną z najważniejszych wartości w życiu. Dzięki wsparciu bliskich ludzi mamy poczucie przynależności i bezpieczeństwa. Im bliższa i bardziej połączona jest grupa przyjaciół, tym silniej postrzegamy ją jako sieć ‘bezpieczeństwa' w życiu.
Kiedy wsparcie przyjaciół jest naskuteczniejsze [© pressmaster - Fotolia.com]
W ramach testów kilkaset badanych podało osiem osób, do których mogliby zwrócić się po wsparcie. Następnie zapytano uczestników, na ile pomocy mogą liczyć od każdego z wymienionych i jak bliscy są sobie nawzajem ci ludzie. Kiedy przeanalizowano te sieci znajomości, okazało się, że bliższe sobie grupy społeczne mogły liczyć na większe wsparcie niż pozostali.
Możesz mieć dwoje przyjaciół, którzy bardzo cię wspierają, ale jeśli są też dla siebie nawzajem, odczuwasz to wsparcie jeszcze intensywniej - mówi psycholog społeczny Jonathan Stahl z Ohio State University.
Takie odkrycia są poparte wcześniejszymi badaniami, a co więcej, pokazują, że rozmiar sieci społecznościowej może nie być tak istotny, jak jej struktura. - Nasza siatka to coś więcej niż tylko suma ich części - mówi Joseph Bayer z Ohio State University.

W drugim teście również kilkaset osób poproszono o podanie czworga przyjaciół, którzy nie byli ze sobą blisko, oraz czworga, którzy byli. Połowa uczestników miała dołączyć do jednej z nich, reszta to drugiej. Okazało się, że uczestnicy czuli, że otrzymają większe wsparcie od zgranej grupy przyjaciół.

Im bardziej spójna, gęstsza jest ta sieć, tym bardziej czujesz, że możesz liczyć na jej wsparcie - sugerują psycholodzy.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kosciol.pl
  • Hospicja.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy