Strona głównaZwiązkiSpołeczna izolacja, samotność i kruchość są ze sobą powiązane

Społeczna izolacja, samotność i kruchość są ze sobą powiązane

Eksperci ocenili, w jaki sposób izolacja społeczna, samotność i kruchość wpływają na siebie nawzajem.
Społeczna izolacja, samotność i kruchość są ze sobą powiązane
Przeanalizowano dane dotyczące ponad 2300 starszych osób zbierane przez niemal dwie dekady. Jak odkryto, kruchość fizyczna może być wskaźnikiem przyszłej , a może być zarówno prekursorem, jak i skutkiem kruchości.

Wszystkie trzy dolegliwości mogą się również z czasem samoistnie wzmacniać: osoby samotne i odizolowane społecznie mogą stawać się słabsze, a wraz z tym, jak stają się słabsze, ich poczucie izolacji i osamotnienia wzrasta. Staje się to bardziej widoczne, gdy się starzeją.

- W sześciu z siedmiu grup danych, które przeanalizowaliśmy, odkryliśmy, że seniorzy odznaczający się częściej doświadczają samotności, a w pięciu z siedmiu grup izolacji społecznej - mówi Fereshteh Mehrabi, współautor badań.

Aby można było zmierzyć izolację społeczną, uczestnicy wypełnili sześć kwestionariuszy, w których odpowiadali, czy są stanu wolnego, mieszkają sami, mają kontakt z dziećmi lub innymi członkami rodziny lub przyjaciółmi rzadziej niż raz w miesiącu oraz czy uczestniczą w zorganizowanych zajęciach, takich jak różne kluby lub nabożeństwa religijne rzadziej niż raz w miesiącu. Wyższy wynik wskazywał na większą izolację społeczną.

Samotność zaś określono, biorąc pod uwagę jakość relacji danej osoby z innymi. Uczestnicy udzielili skalowanych odpowiedzieli na 11 pytań typu: „Tęsknię za naprawdę bliskimi przyjaciółmi". Im wyższy wynik, tym większa była samotność.

Kruchość mierzono za pomocą zgłaszanych przez badanych , stanu zdrowia, ograniczeń funkcjonalnych, takich jak: zdolność do płacenia rachunków lub robienia zakupów spożywczych w pojedynkę, sprawność fizyczna, odczuwane problemy z pamięcią i objawy depresji. Kruchość oznacza spadek rezerw fizjologicznych i odporności po czynnikach stresogennych, takich jak choroba, uraz lub operacja.

Osłabienie jest odwracalne

- Warto zauważyć, że osoby społecznie odizolowane częściej prowadzą niezdrowy tryb życia, w tym palą papierosy, źle się odżywiają i źle sypiają, a także nie angażują się w aktywności społeczne - Mehrabi.

Jednakże zarówno izolacja społeczna, jak i kruchość, mogą zostać odwrócone dzięki zmianom stylu życia, w tym lepszemu odżywianiu, większej ilości ćwiczeń i uczestnictwu w zajęciach grupowych.

- Większość interwencji koncentruje się obecnie na społecznie odizolowanych osobach starszych, ale musimy również skupić się na seniorach, których cechuje kruchość, i sprawić, aby byli bardziej zaangażowani społecznie. Można zapewnić im zajęcia w lokalnych instytucjach, takich jak biblioteki, lub zachęcić ich do podejmowania aktywności fizycznych, takich jak joga i tai chi. Najważniejszą rzeczą jest poprawa więzi społecznych u seniorów, u których rozwija się kruchość- uważa Mehrabi.

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Hospicja.pl
  • eGospodarka.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy