Strona głównaZwiązkiZwiązki wywołują stres: kłótnie na porządku dziennym, partnerzy irytują wadami strona 2 / 2

Związki wywołują stres: kłótnie na porządku dziennym, partnerzy irytują wadami

strona 2 / 2

Związki wywołują stres: kłótnie na porządku dziennym, partnerzy irytują wadami [© Yuri Arcurs - Fotolia.com]
Ponad 60 proc. Polaków odczuwa stres w związku, który jest spowodowany różnymi czynnikami. Aż 29 proc. respondentów jako przyczynę wymienia brak pieniędzy, 9 proc. wskazuje na alkoholizm partnera (w tym 85 proc. osób wymieniających ten powód to kobiety) i problemy z dziećmi (7 proc.). Dla par z długoletnim stażem (co najmniej 10 lat) stresujący jest stan zdrowia partnera, a wśród par z krótkim stażem (do 2 lat) kłótnie i problemy w pracy są częściej wymienianymi problemami. Co piąty Polak po trzydziestce czuje się niedoceniany przez partnera, a 40 proc. uważa, że praca ich partnera negatywnie wpływa na ich związek.

Badanie pokazuje, że polscy single z doświadczeniem oceniają poziom stresu w swoim ostatnim związku jako wyższy niż Polacy będący obecnie w związku.

Duży wpływ na odczuwanie stresu w związku mają także relacje z przyjaciółmi. Jeśli nie jesteśmy zadowoleni z kontaktów ze znajomymi, wpływa to negatywnie na atmosferę panującą między partnerami.

Blisko 80 proc. badanych wymienia denerwujące cechy partnera. Prawie 90 proc. kobiet oraz 70 proc. mężczyzn wymienia wady swoich partnerów. Mężczyźni skarżą się głównie na gadulstwo, narzekanie i pedantyzm swoich partnerek. Panie natomiast na alkoholizm partnera, palenie papierosów, bałaganiarstwo, nerwowość i za mały wkład swoich partnerów w prace domowe.

Alkoholizm i brak pieniędzy są najbardziej denerwujące i najczęściej wskazywane przez singli. Można więc sądzić, że mogły przyczynić się do rozpadu związków.

Prawie 1/3 Polaków uważa, że podział obowiązków w ich domu jest niesprawiedliwy. Takie poczucie mają głównie kobiety, co pokazuje, że mężczyźni nadal mają mgliste wyobrażenie o partnerstwie i nie realizują zasad równości w podziale obowiązków.

Dojrzały związek oparty jest na partnerstwie, zrozumieniu, ale także szacunku do wzajemnej odrębności. Musimy zdawać sobie sprawę z własnych potrzeb, umieć je nazywać i wyrażać. Dlatego tak ważna jest komunikacja między partnerami. Jak wykazują wyniki raportu, w tej dziedzinie mamy jeszcze wiele do udoskonalenia. Większość Polaków konflikty rozwiązuje za pomocą kłótni, po której następuje oczyszczenie atmosfery (42 proc.), 24 proc. dyskutuje z partnerem i wspólnie poszukuje rozwiązania, a „ciche dni” ma 23 proc. respondentów. Natomiast rzucanie przedmiotami pomaga rozładować stres i napięcie u 4 proc. par.

Umiejętne radzenie sobie ze stresem w związku jest niezwykle ważne. Jak sobie z nim radzą Polacy? Jeśli chodzi o sposoby na stres w związku, to przede wszystkim jest to spacer. Taka forma odreagowania jest wymieniana przez prawie 40 proc. Polaków bez względu na płeć i bycie w związku.

Kobiety i mężczyźni mają odmienne sposoby na rozładowanie stresu. Kobiety sięgają po różne (legalne!) używki – idą na zakupy, jedzą słodycze, piją napary ziołowe i stosują środki uspakajające częściej niż panowie. A mężczyźni częściej sięgają po papierosy i alkohol.
Strony : 1 2
 

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 13:16:12, 25-09-2008 senior A.P.

    Pozycie w zwiazku malzenskim lub partnerskim wynika z wielu czynnikow.Bardzo waznym jest dobor partnerow od strony cech charakterow .Sa charaktery ludzkie ktore nie moga z soba wspolzyc na dluzsza mete, dlatego tez powinnismy partnera na przyszle zycie poznac od kazdej strony ,takze od daty urodzenia.
    Okres poznawania (narzeczenstwa) powinien byc dosc dlugi,w tym czasie warto ze soba wspolzyc pod kazdym wzgledem,takze pomieszkac z soba i poznawac sie przez cala dobe. Na rozpoad zwiazkow duzy wplyw ma system ustrojowy kraju w ktorym zyjemy ( o tym autor artykulu nie wspomina) - inaczej zyje sie biednym,inaczej bogatym.
    Waznym jest wychowanie jakie wyniesli partnerzy z domu rodzinnego,wazna jest majetnosc i wyksztalcenie,choc zdarza sie ,ze biedni tez sa szczesliwi a bogatym i dziesiaty partner nie dogodzi !
    Warto zwrocic uwage na pochodzenie partnera,z rodzin patologicznych nie bedzie to dobry partner.
    Gdy poznamy juz partnera ,jego cechy charakteru,zalety i wady - pamietajmy,ze go juz "nie wychowamy" (czym skorupka za mlodu...) wtedy nie ma co zwlekac z rozwodem nawet wbrew przykazania "co Pan Bog zlaczyl..",bo tym bardziej zgrzeszymy poglebiajac zlo !
    Udanego zycia Zycze nowym zwiazkom !
    ... zobacz więcej
  • 17:52:53, 05-10-2008 Basia.

    Zgadzam się ze swoim poprzednikiem, "nie wychowamy" partnera i dlatego nie ma sensu utrzymywać związku na siłę. Długoletnie narzeczeństwo nie gwarantuje niczego zgodnie z przysłowiem "jak się ożeni to się odmieni", często bywa że po udanym trwającym kilka lat narzeczeństwie partner po podpisaniu papierka zmienia się bardzo na niekorzyść i małżeństwo się rozpada. Nie ma recepty na udany związek, każdy musi sam znaleźć odpowiedni sposób na szczęśliwe życie w duecie.
  • 12:31:06, 06-10-2008 jakempa

    W żadnym związku nie może byc egoizmu i narzucania swojej woli, związek bez wspólnych zainteresowań, kompromisów, ale nie jednostronnych, tylko obopolnych,bez przyjażni i miłości nie będzie nigdy trwałym, udanym związkiem,a wykształcenie, majętnośc, pochodzenie to naprawdę wg mnie nie ma znaczenia, wszystko można osiągnąć jezeli człowiek tego chce, najważniejsza jest chęć bycia razem,wzajemny szacunek i osobista kultura, nie można żyć z kimś kto jest dominującym terrorystą psychicznym, miłośc i przyjażn to jest przynajmniej namiastką i gwarantem udanych związków, bo jeżeli nawet miłośc się wypali pozostaje przyjażń,która niejednokrotnie jest trwalsza i gwarantuje poczucie bezpieczeństwa, a przy rozstaniu pełną kulturę bez poczucia skrzywdzenia drugiej osoby.
    ... zobacz więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Akademia Pełni Życia
  • Umierać po ludzku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy