Strona głównaZwiązkiZakochać się po stracie małżonka. Czy to możliwe?

Zakochać się po stracie małżonka. Czy to możliwe?

Stało się to, na co nie sposób się przygotować - zostałeś/aś wdową/wdowcem. Zatem, żal to jedyny cel, na którym skupiałeś/aś się od roku, dwóch, czy trzech lat. W końcu z fazy głębokiego żalu przechodzisz do kolejnego etapu procesu - „zdrowienia" i otwierasz się na nowe możliwości. No i wyobraźmy sobie, że podczas odkrywania na nowo różnych uroków życia, poznajesz kogoś, o kim zaczynasz myśleć, jak o potencjalnym partnerze. Nowe uczucie ma szansę zaistnieć, ale czy przetrwać?
Jedno jest pewne - czujesz się skonfundowany/a. Tyle rzeczy trzeba przemyśleć i ocenić. Jak dać sobie radę w tej nowej i jakże osobliwej sytuacji? Dr Gloria Lintermans i dr Marilyn Stolzman są terapeutkami zajmującymi się problemami w małżeństwie i związkach. Poniżej przedstawiają najczęstsze pytania i wątpliwości nurtujące zakochujących się „żałobników. Oto, co warto rozważyć, gdy po stracie współmałżonka poznajemy kogoś, kto może stać się nowym partnerem.

W sferze uczuć zdarza się prawdziwe zamieszanie, gdy na którymś etapie procesu żałoby spotykasz osobę, która wzbudza twoje zainteresowanie, gdy czujesz, że to nie tylko ktoś, kto wysłucha twojej historii i ze zrozumieniem przyjmie słowa żalu. Co powinno się wówczas czuć? Jak to możliwe, że ktoś inny wydaje się atrakcyjny? Takie pytania zadaje sobie zwykle ten, kto odczuwa żal po stracie towarzysza życia, a jednocześnie zaczyna interesować się inną osobą. No i często towarzyszy temu poczucie winy, osąd, że takie zachowanie to nielojalność wobec zmarłego.

• Nie spiesz się. To nie zawody. Zacznij nowy związek od przyjaźni. Na pewno czujesz się nieswojo, daj sobie więc czas na oswojenie się z nową sytuacją, no i na rozpoznanie swoich uczuć.

Kolejną kwestią jest reakcja dorastających lub dorosłych dzieci. Jak przyjmą wiadomość o nowym partnerze owdowiałego rodzica? Czy zaakceptują fakt, że u boku mamy lub taty pojawi się ktoś nowy?

• Na pewno warto porozmawiać z dziećmi: zachęcić je do wyrażenia opinii i przyjąć ją z szacunkiem, ale jednocześnie wymagać, aby respektowały decyzje rodzica. Z drugiej strony, nie musisz afiszować się z nowym uczuciem, najwyższa delikatność i takt na spotkaniach dzieci z nowym partnerem są w największym stopniu polecane.

„Poznałem/am kogoś. Myślę, że mamy przed sobą przyszłość. Jednak, on/ona ma swoje meble, ja swoje, a w nich pamiątki, zdjęcia, relikwie z poprzedniego etapu życia. Co z nimi zrobić?" pytają „świeżo zakochani" żałobnicy.

• Szanuj swoje „skarby" i darz estymą to, co przypomina nowemu partnerowi o wcześniejszej fazie życia. Nie pozbywaj się zdjęć i innych pamiątek, nowy etap życia nie oznacza konieczności wymazywania tego, co wcześniejsze.

A co z finansami? To temat, nad którym nierzadko zastanawiają się osoby dojrzałe, które wypracowały swój status materialny. Zatem, w przypadku nowego związku, zwłaszcza, jeśli w grę wchodzi małżeństwo, warto rozważyć kwestie związane z pieniędzmi.

• Najważniejsza jest szczerość. Nie ukrywaj swoich planów finansowych, otwarcie powiedz, czy przygotowałeś/aś testament. Nie spiesz się z decyzją o ślubie, jeśli jednak chcesz zalegalizować nowy związek, wyjaśnij te sprawy i nie załatwiaj niczego nieformalnie, notarialnie zabezpiecz swoje mienie.

Tego rodzaju pytania i wątpliwości nurtują każdego, kto stracił współmałżonka i poznał potencjalnego partnera. Ich intensywność zależy oczywiście od osobowości danej osoby i czasu, który minął od śmierci męża/żony. Nie warto jednak ubolewać nad pozostaniem przy życiu. Choć fraza „trzeba żyć dalej" brzmi jak komunał, konkretne rady w odniesieniu do konkretnych problemów mogą sprawić realne zmiany w dotychczasowym sposobie na życie.

Marilyn Stolzman i Gloria Lintermans są autorkami ksiażek "The Healing Power of Love: Transcending the Loss of a Spouse to New Love" ("Uzdrawiająca moc miłości: przechodząc od żalu po zmarłym współmałżonku do nowej miłośc"i) oraz "The Healing Power of Grief: The Journey through Loss to Life and Laughter." ("Uzdrawiająca moc żalu: podróż przez stratę do życia i śmiechu").
fot. mmagallan - Mario Alberto Magallanes Trejo, sxc.hu

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Aktywni 50+
  • Akademia Pełni Życia
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy