Strona głównaZwiązkiPary: dbanie o samego/samą siebie może prowadzić do szczęśliwszych relacji

Pary: dbanie o samego/samą siebie może prowadzić do szczęśliwszych relacji

Większa gotowość do wybaczanie sobie własnych niedociągnięć w związku romantycznym może przekładać się na wyższe poczucie szczęścia w parze.
Pary: dbanie o samego/samą siebie może prowadzić do szczęśliwszych relacji [fot. Susan Vanderwier from Pixabay]
W testach z udziałem ponad dwustu heteroseksualnych par odkryto, że szczególnie mężczyźni odnoszą korzyści, jeśli ich partnerka umie odczuwać współczucie wobec siebie, mówią eksperci z Uniwersytetu Ottona i Fryderyka w Bambergu oraz Uniwersytetu Marcina Lutra w Halle i Wittenberdze.

- Współczucie dla samego siebie to akt troskliwej, życzliwej i uważnej postawy wobec siebie - szczególnie w odniesieniu do własnych wad - wyjaśnia dr Robert Körner z Uniwersytetu w Bambergu. - Odkryliśmy, że umiejętność współczucia wobec własnych niedoskonałości, cierpienia, czy bólu, przynosi korzyści obojgu członkom pary. W ten sposób troska o siebie poprawia nie tylko własne , ale także partnera - dodaje.

Ustalono już, że poziom współczucia wobec siebie może wpływać na dobre samopoczucie. Może też oddziaływać na doświadczenia w romantycznych związkach, na poziom zadowolenia z relacji i interakcji z partnerami. Obejmuje to na przykład sposób rozwiązywania konfliktów lub radzenia sobie z .

Aby móc uwzględnić różne aspekty związku romantycznego, wykorzystano kompleksowe badanie satysfakcji z pozostawania w parze. Pytania dotyczyły zadowolenia ze sfery seksualnej i oceny szans na długoterminowy potencjał związku. Przyjrzano się powiązaniom na poziomie relacji, analizując nie tylko indywidualne współczucie dla siebie, ale także współczucie dla siebie w związku.
- Podejście to uwzględnia fakt, że ludzie zachowują się odmiennie w różnych obszarach życia - wyjaśnia profesor Astrid Schütz z Uniwersytetu w Bambergu. Na przykład, może istnieć różnica w stopniu współczucia dla siebie po w związku i po konflikcie w pracy.

- Oprócz głównych ustaleń odkryliśmy, że ważne jest rozważenie wzajemnych powiązań między partnerami, aby zrozumieć pełny potencjał współczucia wobec siebie jako źródła szczęśliwych związków - mówi Nancy Tandler z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Marcina Lutra. Według autorów wyniki badania mogą być szczególnie przydatne w terapiach par, ponieważ współczucie wobec siebie można wytrenować. Na przykład, gdy doświadczasz porażki lub osobistego niepowodzenia, możesz zadać sobie pytanie: „Jak zachował(a)bym się w stosunku do męża lub żony, gdyby on lub ona znaleźli się w takiej sytuacji?" Strategię dbania o partnera możesz zastosować na sobie.

Na podstawie: Couples:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Akademia Pełni Życia
  • EWST.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy