Strona głównaZwiązkiTego o miłości nie wiedzieliście. 15 niezwykłych faktów

Tego o miłości nie wiedzieliście. 15 niezwykłych faktów

Niektórym przydarza się w wieku 20 lat, inni na swoją wielką miłość muszą czekać do sześćdziesiątki albo jeszcze dłużej. W każdym razie, nikt nie wątpi, że warto ją przeżyć, bo to jedno z najważniejszych życiowych uczuć i decyzji. Nawet jeśli masz za sobą sporo doświadczeń w tej dziedzinie, tego i miłości mozesz nie wiedzieć - przejrzyj 15 niezwykłych faktów.
Tego o miłości nie wiedzieliście. 15 niezwykłych faktów 1. Odczuwamy pociąg do osób o innym układzie odpornościowym. Jak wykazano w szwajcarskich badaniach, kobietom najbardziej podoba się zapach mężczyzn o bardzo odmiennym od ich własnego układzie immunologicznym.
2. Gdy się zakochujemy, pole brzuszne nakrywki w mózgu (łac. area tegmentalis ventralis) dostarcza do jądra ogoniastego (łac. nucleus caudatus) dużą ilość dopaminy. Następnie jądro ogoniaste sygnalizuje jeszcze większą potrzebę tego neuroprzekaźnika. Co ciekawe, to samo dzieje się w mózgu osoby sięgającej po kokainę.
3. Rozstanie z ukochanym/ukochaną powoduje aktywność w tej części mózgu, która jest odpowiedzialna za odczuwanie bólu fizycznego.
4. Uczeni obliczyli, że przeciętnie każda osoba zakochuje się siedem razy zanim zdecyduje się na małżeństwo.
5. Kobiety postrzegają jako bardziej atrakcyjnych mężczyzn o głębokim głosie.
6. Trzymanie za rękę ukochanej osoby realnie osłabia fizyczny ból i łagodzi odczuwanie oraz .
7. Duże poczucie humoru zwykle wiąże się z inteligencją i uczciwością i najprawdopodobniej dlatego przyciąga kobiety.
8. Te same poziomy serotoniny, które powodują zakochanie, odnotowano u pacjentów z zaburzeniami obsesyjno-kompulsyjnymi.
9. Nierzadko w kimś, kto wygląda podobnie do nas.
10. Komórki nerwowe lepiej działają w ciągu pierwszego roku . W pierwszym roku miłości w organizmie jest więcej białka o nazwie czynnik wzrostu nerwu (ang. nerve growth factor, NGF), które jest ważne dla funkcji neuronów współczulnych i czuciowych.
11. Badania dowiodły, że już samo patrzenie na zdjęcie ukochanej osoby może pomóc złagodzić ból. Obecność bliskiej osoby zaś może pomóc choremu lepiej się poczuć i sprawia, że powrót do zdrowia jest szybszy.
12. Jeśli mężczyzna spotyka kobietę w niebezpiecznej sytuacji, łatwiej się w niej zakochuje niż przy spotkaniu w spokojnych okolicznościach.
13. Zakochani mężczyźni wykazują większą aktywność w części mózgu odpowiadającej za wizualizację, a w przypadku zakochanych kobiet bardziej aktywna jest część mózgu zarządzająca pamięcią.
14. Im dłuższe i bardziej wymagające zaloty, tym lepsze perspektywy długiego małżeństwa. Osoby biorące ślub w wyniku intensywnego romansu częściej się rozwodzą.
15. jest bardziej prawdopodobny po około czterech latach małżeństwa, następnie większa stabilność związku ma miejsce do około ośmiu lat.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kosciol.pl
  • EWST.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy