06-06-2025
zmień rozmiar tekstu
A+ A-
Badania potwierdzają, że izolacja społeczna i samotność znacząco wpływają na zdrowie i ryzyko przedwczesnej śmierci.
Obecnie więzi społeczne są uznawane za istotny czynnik zdrowotny, ale większość z nas, nadal nie postrzega ich jako oddziałujących na zdrowie fizyczne. Nawet ci specjaliści, którzy dostrzegają ich znaczenie, przyznają, że nie mają czasu ani narzędzi, aby pomóc pacjentom rozwiązywać problemy społeczne.
- Mam doświadczenie w marketingu, więc pomyślałem, że może percepcja społeczna zmieniła się po COVID-zie. Dystans społeczny, i samotność były wtedy bardzo popularnymi hasłami w internecie, co widać było w Google Trends i BuzzSumo. Te tematy stały się viralowe i zastanawialiśmy się, czy zmieniło to podejście ludzi do znaczenia więzi społecznych - mówi Andrew Proctor, współautor badań.
W związku z rosnącym zainteresowaniem tematem, badacze przeprowadzili ankiety wśród reprezentatywnej próby niemal 2,5 tys. ludzi.
Pytano ich o postrzeganie zagrożeń zdrowotnych związanych z izolacją i . Okazało się, że mimo pandemii i licznych kampanii informacyjnych ludzie nadal nie doceniają znaczenia dla zdrowia fizycznego - zarówno osoby samotne, jak i te, które mają kontakty społeczne.
- Badanie wykazało istnienie ‘martwego pola' w opiece medycznej - mówi Proctor. - Więzi społeczne są jak oznaka życiowa. A co by było, gdybyśmy nie przejmowali się nadciśnieniem? Albo gdybyśmy nie wiedzieli, że palenie szkodzi zdrowiu? Więź społeczna to kluczowy wskaźnik zdrowia, którego po prostu nie dostrzegamy - dodaje.
Przepytano też niemal 700 pracowników służby zdrowia (głównie lekarzy) na temat postrzegania przez nich zagrożeń zdrowotnych wynikających ze słabych więzi społecznych. Podobnie jak wśród ogółu społeczeństwa, także wśród lekarzy istniała tendencja do niedoceniania więzi społecznych jako istotnego czynnika medycznego.
- Mam nadzieję, że te badania przyczynią się do dostrzeżenia, że istnieją mocne dowody na to, iż więzi społeczne mają znaczenie medyczne - mówi Holt-Lunstad. - Uzyskane wyniki stanowią mocny argument, że nie tylko ogół społeczeństwa to ignoruje, ale również pracownicy ochrony zdrowia, którzy powinni to wiedzieć - dodaje.
Badania podkreślają potrzebę edukacji i opracowania strategii dla pracowników medycznych, a także konieczność zmiany programów nauczania zdrowia w szkołach oraz prowadzenia kampanii zdrowia publicznego. Przyszłe analizy będą koncentrować się na sposobach pokonywania barier w leczeniu zintegrowanym oraz wdrażaniu praktycznych strategii, takich jak „recepty społeczne" (social prescribing).
Na podstawie:
Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »