- Polacy nie mają zbyt wielkich wymagań co do swojego życia seksualnego - twierdzi profesor Zbigniew Lew-Starowicz. Choć 46% polskich kobiet i 37% mężczyzn ma różne problemy ze sferą seksualną zarówno z powodów zdrowotnych, jak i społecznych oraz psychologicznych, 75% Polaków wyraża zadowolenie z życia seksualnego. Co trzeci mężczyzna w naszym kraju ma przedwczesne wytryski, a co piaty osłabiony popęd seksualny. Zaledwie 1/10 chorych podejmuje leczenie.
![Seksualność Polaków - nowe badania [© Yuri Arcurs - Fotolia.com] Seksualność Polaków - nowe badania [© Yuri Arcurs - Fotolia.com]](http://www.senior.pl/Seksualnosc-Polakow-8211-nowe-badania_img4d9b6ef2405a4.jpg)
Podane powyżej dane przedstawione zostały w debacie eksperckiej „Zdrowie seksualne. Luksus czy konieczność?” Badania przeprowadzono wśród Polaków w wieku 18 – 65 lat.
Według Polskiego Towarzystwa Medycyny Seksualnej problemy z erekcją ma 2,6 miliona mężczyzn w Polsce. Wiceprezes PTSM, Andrzej Depko mówi, że zaledwie co trzecia para rozmawia na temat problemów seksualnych w swoim związku. „Tymczasem takie rozmowy są bardzo ważne; gdy mężczyzna z jakichś powodów - np. kłopotów z erekcją - unika seksu, kobieta może zacząć myśleć, że on jej już nie kocha, co doprowadzi do kryzysu w związku tych dwojga”, twierdzi seksuolog.
Kwestia zdrowia seksualnego nie dotyczy jedynie braku chorób obniżających sprawność seksualną, składa się nań również satysfakcja z seksu i udane relacje emocjonalne z partnerem.
„Brak zdrowia seksualnego to nie tylko problem jednostki. Wyobraźmy sobie mężczyznę, który od dziesięciu lat ma kłopoty ze sprawnością seksualną i się nie leczy. Jaki on może mieć stosunek do kobiet? Jego samopoczucie przekłada się ponadto na atmosferę w jego pracy, na sposób prowadzenia samochodu....”, powiedział profesor Lew- Starowicz.
Seksuolodzy zwrócili uwagę, że Polacy wciąż wstydzą się mówić o problemach z seksem. Do lekarzy zgłaszają się dopiero wtedy, gdy kłopoty ze sprawnością seksualną bardzo przybierają na sile. Problemy z erekcją mogą być efektem różnych chorób, np. miażdżycy, cukrzycy, depresji.