Strona głównaZwiązkiSekret długowieczności? Dobre relacje z innymi ludźmi

Sekret długowieczności? Dobre relacje z innymi ludźmi

Jako animal sociale każdy z nas do pewnego stopnia potrzebuje towarzystwa innych ludzi. Ta potrzeba jest tak podstawowa dla dobrego zdrowia, jak odpowiednia dieta czy aktywność fizyczna.
Sekret długowieczności? Dobre relacje z innymi ludźmi Dobre relacje rodzinne czy społeczne są kluczowe dla zwiększenia swoich szans na . Jak wskazują uczeni z Brigham Young University (BYU) związki z innymi ludźmi znajdują się na krótkiej liście czynników wpływających na długość życia.

Bez względu na genetyczne predyspozycje, rodzaj wykonywanej pracy i inne czynniki, kontakty z ludźmi stanowią warunek sine qua non dobrego zdrowia i samopoczucia psychicznego.

Niemal każdy od czasu do czasu lubi pobyć sam, ale permanentna i kiepskiej jakości kontakty z innymi przekładają się na stan zdrowia. Przyjaciele, rodzina, sąsiedzi i koledzy - poprawiają nasze szanse na długie życie aż o 50 procent.

Uczeni oszacowali, że ograniczone i marne interakcje społeczne skutkują takim stanem zdrowia, jak palenie 15 papierosów dziennie czy bycie . Co więcej, jest bardziej szkodliwe niż niećwiczenie oraz dwa razy bardziej niebezpieczne niż .

Naukowcy przeanalizowali dane z 148 wcześniej opublikowanych badań, w których mierzono częstotliwość interakcji i monitorowano wyniki zdrowotne średnio przez okres siedmiu i pół roku.

Autorzy badań wskazują, że istnieje wiele czynników, dzięki którym rodzina i przyjaciele mają wpływ na lepszy stan zdrowia, od uspokajającego dotyku po znalezienie .

- Kiedy ktoś przyłącza się do danej grupy i czuje odpowiedzialność za innych ludzi, ma poczucie celu i wartości tego, co przekłada na lepsze dbanie o siebie i rzadsze angażowanie się w ryzykowne działania - wyjaśnia prof. Julianne Holt-Lunstad z BYU.

Wzajemna troska pomaga przedłużyć życie wszystkim osobom z danej relacji. Jak wskazuje prof. Timothy Smith, współautor badań, taki efekt nie jest zarezerwowany jedynie dla ludzi starszych. Związki międzyludzkie zapewniają wyższy poziom ochrony u wszystkich grup wiekowych.

Prof. Smith uważa, że nowoczesne udogodnienia i technologie mogą sprzyjać myśleniu, że interakcje społeczne nie są konieczne. - Uważamy relacje z innymi za pewnik - jesteśmy jak ryby, które nie zauważają, że pływają w wodzie. Tymczasem dobre kontakty społeczne są nie tylko korzystne dla , ale i dla fizycznego - mówi prof. Smith.

Wyniki opublikowano w magazynie PLoS Medicine

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Umierać po ludzku
  • EWST.pl
  • Oferty pracy