Strona głównaZwiązkiRozwód - jak przez to przejść?

Rozwód - jak przez to przejść?

Kiedy już zdecydujesz się na rozwód, trudnym może być planowanie kolejnych kroków. Oto kilka propozycji, jak przetrwać ten trudny czas, czasem oczywistych, a jednak rzadko artykułowanych.
Rozwód - jak przez to przejść? [© kmit - Fotolia.com] Wspomniana decyzja jest chyba jedną z najtrudniejszych w życiu, dlatego często chętnie odkładaną. Kiedy jest się jednak zdeterminowanym i rozstanie wydaje się być nieodwołalnym, pozostaje do wykonania ważna rzecz – trzeba zreorganizować swoje życie. Oto kilka wskazówek, od czego warto zacząć, aby przetrwać ten trudny okres.

Po pierwsze, potrzebne ci będą dwie „grupy wsparcia”. Jedna powinna pomóc ci poradzić sobie z ogromnymi zmianami w życiu, stanowić pomoc psychologiczną; druga przyjdzie w sukurs, gdy trzeba będzie uporać się ze sprawami praktycznymi – związanymi z prawem i finansami.

Wsparcie emocjonalne

Najpierw rozważ poinformowanie o rozwodzie rodziny i przyjaciół. Wielu ludzi nie chce wtajemniczać bliskich w tak delikatne sprawy obawiając się negatywnego osądu z ich strony, bądź uważając, że nie będą pomocni. Jednak, w wielu przypadkach to właśnie bliscy są najbardziej adekwatnymi osobami, u których można znaleźć zrozumienie.

Pomocnymi okazują się też być czynności dość trywialne, ale nierzadko przynoszące pożądane efekty – np. pisanie pamiętnika. Stanowi on nie tylko przestrzeń do wyrażania całej palety uczuć, może stać się swego rodzaju raportem z problemu, sprawozdaniem z tworzenia nowej jakości życia.

Warto również zorientować się, jak funkcjonują centra doradztwa i terapii w danym mieście. W ramach tych placówek prowadzone są grupy wsparcia, dzięki którym możemy otrzymać informacje na temat radzenia sobie z przeciwnościami, zniwelować poczucie osamotnienia w problemie oraz umieć go skorygować. Zanim wybierzesz grupę wsparcia, upewnij się, że ta konkretna będzie pomocna w rozwiązaniu twoich kłopotów i poproś o rekomendację jakiegoś fachowca – lekarza, terapeuty, pracownika socjalnego, etc.

Może się również okazać, że potrzebujesz profesjonalnej pomocy. Jeśli zdecydujesz się na terapię, podstawowe informacje, jakie warto uzyskać od swojego potencjalnego terapeuty, obejmują dane dotyczące długości doświadczenia zawodowego, znajomości problemów związanych z rozwodami, przynależności do stowarzyszeń zawodowych, itp.

Praktyczna pomoc

Dobra informacja jest tu podstawą, pierwszy krok po podjęciu decyzji o rozwodzie to zorientowanie się, jakie wymagania formalne trzeba w ogóle spełnić, by do doszło do rozwiązania małżeństwa. Obecnie łatwiej jest nie zgubić się w kolejnych krokach podjętego procesu choćby dzięki dość licznym poradom, w które obfitują różne media.

Z pozoru banalne sprawy, jak np. napisanie pozwu o rozwód, dla osób, które nigdy wcześniej tego nie uczyniły, może stanowić niemały kłopot. Pomoc można uzyskać np. na stronie ; znajdują się tu m. in. wzory pism, cennik opłat sądowych, kodeks rodzinny i opiekuńczy, także słownik terminów prawniczych związanych z rozwodem i separacją.

W sprawach bardziej skomplikowanych: gdy podział majątku stanowi nie lada wyzwanie, małżonkowie spłacają kredyty, bądź podjęli inne zobowiązania finansowe, gdy mają małoletnie dzieci, chcą żądać alimentów dla podopiecznych, bądź siebie samych, etc. – warto zgłosić się do prawnika. Szukając odpowiedniego adwokata, trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników. O co warto zapytać swego przyszłego prawnika? Na pewno o doświadczenia w sprawach rozwodowych, styl prowadzenia sprawy, strategię działania, kogo należy zaangażować, jakie żądania finansowe są możliwe do zrealizowania.

Innym profesjonalistą, którego czasem warto zatrudnić w związku z rozwodem, jest doradca finansowy, bądź księgowy. Katastrofa małżeńska może wpłynąć na katastrofę finansową. Warto poradzić się ekspertów, jak zadbać o swoje bezpieczeństwo materialne.

na podstawie materiałów 50plus.com

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć