Strona głównaZwiązkiRozwód może poprawić poczucie szczęścia kobiet

Rozwód może poprawić poczucie szczęścia kobiet

Rozwód bywa dobrą decyzją, uważają uczeni z Kingston University. Kobiety stają się znacznie bardziej szczęśliwe i zadowolone ze swojego życia po rozstaniu.
Rozwód może poprawić poczucie szczęścia kobiet [fot. Peggy und Marco Lachmann-Anke from Pixabay]
Kobiety są znacznie bardziej zadowolone przez badany okres do pięciu lat po zakończeniu niż w okresie trwania nieudanego związku, mówią eksperci.

Przeprowadzono ankiety wśród ponad 10 tysięcy osób 16 - 60 lat. Przez dwie dekady regularnie proszono tych samych ludzi o ocenę własnego poczucia szczęścia przed i po ważnych wydarzeniach w ich życiu. Jakkolwiek mężczyźni również czuli się nieco szczęśliwsi po otrzymaniu dokumentów rozwodowych, wzrost ten był znacznie mniej wyraźny niż u kobiet.

- Wzięliśmy pod uwagę fakt, że rozwód może czasami mieć negatywny wpływ finansowy na kobiety, ale mimo to czyni je znacznie szczęśliwszymi niż w mężczyzn - mówi profesor Yannis Georgellis z Kingston Business School. - Jednym z możliwych wyjaśnień jest to, że kobiety, które trwały w nieszczęśliwym małżeństwie, czują się znacznie bardziej wyzwolone po niż mężczyźni - dodaje.

Przeanalizowano proces psychologiczny zwany „adaptacją", czyli sposób, w jaki dostosowujemy się do nowych okoliczności. Jak się okazało, ludzie potrafią bardzo szybko wrócić do siebie po wydarzeniach życiowych zwykle postrzeganych jako wyjątkowo negatywne, a nawet traumatyczne, takich jak owdowienie.

okazało się jednym z głównych wydarzeń życiowych, które miało znacznie trwalszy negatywny wpływ na dobrostan ludzi bez względu na płeć. Mężczyźni byli szczególnie dotkliwie dotknięci utratą pracy, a silny niekorzystny wpływ na ich szczęście z tego powodu utrzymywał się nawet pięć lat.

- Bezrobocie silnie wpływa na mężczyzn, zwłaszcza jeśli są przyzwyczajeni do bycia żywicielami swoich rodzin - zauważa profesor Georgellis. - W przypadku obojga płci stare powiedzenie „czas leczy rany" nie wydaje dotyczyć utraty pracy. W rzeczywistości negatywny skutek braku zatrudnienia utrzymuje się, nawet jeśli dana osoba znajdzie nową pracę - wyjaśnia.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy