Strona głównaZwiązkiJedna piąta sekundy - tyle potrzeba, by się zakochać

Jedna piąta sekundy - tyle potrzeba, by się zakochać

Zakochanie się może wywoływać nie tylko takie samo uczucie euforii, co zażycie kokainy, ale także wpływa na regiony mózgu odpowiadające za aktywność intelektualną. Odkryto też, że aby się zakochać, potrzeba około jednej piątej sekundy.
1/5 sekundy - tyle potrzeba, by się zakochać
Jak odkryli uczeni, kiedy ktoś się zakochuje, równolegle aktywnych jest 12 obszarów mózgu i uwalniane są wywołujące euforię związki, takie jak dopamina, oksytocyna, adrenalina i wazopresyna. Uczucie wpływa również na złożone funkcje poznawcze, w tym reprezentację umysłową, metafory i obraz ciała.

Takie odkrycia prowadzą do pytania: „Zakochuje się serce czy mózg?" - To jest trudne pytanie. Powiedziałabym, że mózg, ale serce również ma tu znaczenie, ponieważ skomplikowany koncept miłości jest tworzony zarówno przez procesy oddolne, jak i odgórne, od mózgu do serca i odwrotnie. Przykładowo, aktywacja niektórych części mózgu może wywoływać bodźce, które docierają do serca i powodować też tzw. motyle w żołądku. Pewne objawy odczuwane czasem jako objaw niestandardowej pracy serca, mogą pochodzić z mózgu - mówi prof. Stephanie Ortigue.

Już wcześniej ustalono, że wywołuje zwiększenie poziomu czynnika wzrostu nerwów (NGF) we krwi. Poziomy tego związku są znacznie wyższe u par, które właśnie się poznały i zakochały - odgrywa on ważną rolę w zjawisku „miłości od pierwszego wejrzenia".

Odkrycia mają istotne znaczenie dla neuronauki i badań nad zdrowiem psychicznym, ponieważ gdy miłość się nie udaje, może być przyczyną stresu emocjonalnego i objawów depresji. - To kolejny wgląd w mózg i umysł pacjenta. Dzięki zrozumieniu, dlaczego ludzie się zakochują i dlaczego tak przeżywają rozstania, można opracować nowe, skuteczne terapie - wyjaśnia prof. Ortigue. Identyfikując części mózgu stymulowane odczuwanie, lekarze i terapeuci mogą lepiej zrozumieć ból osób nieszczęśliwie zakochanych.

Badanie pokazuje również, że w związku z odmiennymi formami miłości, aktywowane są różne części mózgu. Na przykład, bezwarunkowa miłość, taka jak między matką a dzieckiem, jest wzbudzana m. in. przez środkowe części mózgu. Namiętna miłość z kolei jest wyzwalana przez część mózgu zwany ośrodkiem nagrody, a także przez asocjacyjne obszary poznawcze mózgu, które odpowiadają za skomplikowane , takie tworzenie obrazu ciała.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Kosciol.pl
  • Pola Nadziei
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy