Strona głównaZwiązkiChcesz uniknąć rozwodu? Kłóć się konstruktywnie

Chcesz uniknąć rozwodu? Kłóć się konstruktywnie

Jeśli chcesz, by twoje małżeństwo przetrwało, nie unikaj trudnych rozmów. Jeżeli trzeba przedyskutować trudny temat, nie warto od niego uciekać, bo takie postępowanie z czasem może być bardzo niekorzystne dla związku.
Chcesz uniknąć rozwodu? Kłóć się konstruktywnie Nie da się uniknąć sprzeczek czy , jednak to, jak do nich podchodzimy i jak je „procedujemy", ma silny wpływ na stabilność związku, mówią badacze z Uniwersytetu Michigan.

Nie warto mówić: „Rób, jak chcesz. Mnie to nie obchodzi." Takie stawianie sprawy może z czasem prowadzić do rozpadu związku. Unikanie dyskusji dyskusji, tj. nie szukanie rozwiązania problemów, prowadzi prosto do rozwodu, ostrzegają amerykańscy uczeni.

Znacznie lepiej jest omawiać problem nawet twardo utrzymując swoją pozycję. Krytyka i (także ostra) dyskusja, o ile są konstruktywne, dają współmałżonkowi informację, że chce się jakoś rozwiązać .

W badaniach wzięło udział 373 małżeństw, z którymi kilkakrotnie przeprowadzono rozmowy w ciągu 16 lat. Uczeni odkryli, że grupa par konstruktywnie dyskutujących cechowała się niższym wskaźnikiem .

29 proc. mężów i 21 proc. żon wskazało, że nie mieli żadnego konfliktu w pierwszym roku małżeństwa, a jednak prawie połowa par (46 proc.) rozwiedła się po szesnastu latach badań.

Oceniając czynniki, które wpłynęły na rozstanie, odkryto, że w szczególności najbardziej ryzykownym dla trwałości związku sposobem działaniem jest ten, w którym jedno z małżonków dąży do prowadzenia dyskusję, a drugie chce uniknąć .

Na podstawie wywiadów autorzy uznali, że mężczyźni byli bardziej otwarci na dialog i konstruktywne rozwiązania, zaś żony częściej okazywały się stronnicze w rozmowie, ale wraz z czasem się to zmieniało i pojawiała się większa możliwość łagodzenia sporów czy znajdywania kompromisów.

Wyniki badań są dostępne w Journal of Marriage and Family.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Komentarze

  • 12:01:54, 04-08-2016 wesolysenior

    o śwetnie, ja myślałam że sobie o czymś ciekawym poczytam

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Pola Nadziei
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy