Strona głównaZwiązki„Przyjaźń” z Bogiem sposobem na samotność?

„Przyjaźń” z Bogiem sposobem na samotność?

Ludzie religijni, którym brakuje przyjaciół i celu w życiu, zwracają się do Boga, aby wypełnić tę pustkę.
„Przyjaźń” z Bogiem sposobem na samotność? [fot. John Hain from Pixabay]
Przynależność wiąże się z poczuciem celu. Kiedy ludzie nie czują się związani z jakąś grupą i nie są wspierani przez swoje wspólnoty, mają niższe poczucie celu i życiowego ukierunkowania, mówią psycholodzy z University of Michigan.

Przyjęcie systemu wierzeń, który zastępuje niektóre funkcje relacji międzyludzkich, na przykład uznanie, że Bóg nas wspiera, może przywrócić samotnym ludziom poczucie celu.

W przypadku osób społecznie odizolowanych Bóg może kompensować niektóre z celów, które normalnie zapewniałyby relacje międzyludzkie - mówi Todd Chan z University of Michigan.

Wiara religijna daje poczucie przynależności. Badania pokazują, że uznawanie Boga za przyjaciela, gdy jest się już częścią jakiejś wspólnoty, zapewnia minimalną dodatkową korzyść, jeśli chodzi o celowość w życiu. Największe profity z religijności i uznania Boga za przyjaciela zyskują ludzie, którym brakuje .

Jak mówią psycholodzy, aby czuć się mniej , najlepiej jest „wyjść do ludzi" i poprawić swoje kontakty z innymi. Wiadomo jednak, że nie zawsze jest to wykonalne, biorąc pod uwagę, że zwykle osoby izolujące się po prostu mają słabe z innymi lub są odrzucane.

Już wcześniej ustalono, że ludzie społecznie niedostosowani, częściej dostrzegają ludzkie cechy np. w domowych zwierzętach czy jakichś istotach boskich.

Psycholodzy wskazują równocześnie, że jakkolwiek religijność i Bóg rekompensują ludziom odizolowanym osłabienie poczucia celowości życia, to jednak nie przywrócą go do poziomu porównywalnego z tym, jaki cechuje osoby mające wsparcie swojego otoczenia.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Aktywni 50+
  • EWST.pl
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy