Strona głównaZwiązkiSpołeczna izolacja zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci

Społeczna izolacja zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci

Izolacja społeczna wiąże się z wyższym ryzykiem zgonu u osób starszych, niezależnie od tego, czy uważają się za samotnych, informuje BBC News.
© Artem Mykhailichenko - Fotolia.comWcześniejsze badania sugerowały, że ludzie, którzy mają ograniczone kontakty społeczne, są bardziej narażeni na ryzyko przedwczesnego zgonu. Badacze sądzą, że prawdopodobnie dzieje się tak z powodu emocjonalnych skutków izolacji - bycie samotnym jest szkodliwe dla zdrowia.

Jednakże nowe, duże brytyjskie badanie sugeruje, że relacja między izolacją społeczną, poczuciem samotności i ryzykiem śmierci jest bardziej złożona. Naukowcy zbadali czy czynniki te były ze sobą powiązane w dużej grupie osób w wieku powyżej 52 lat.

Badania wykazały, że zarówno społeczna izolacja, jak i samotność oddziaływały na zwiększenie ryzyka śmierci. Jednakże, jeśli wzięto pod uwagę czynniki demograficzne i początkowy stan zdrowia, samotność nie była istotnie związana z prawdopodobieństwem zgonu. Natomiast znaczący związek zanotowano między izolacją społeczną a ryzykiem wcześniejszej śmierci, także po uwzględnieniu innych czynników, również samotności.

W badaniu wzięło udział kilka tysięcy mężczyzn i kobiet w wieku powyżej 52 lat. Naukowcy zastosowali wskaźnik izolacji społecznej na podstawie określonych elementów. Przykładowo, wzięto pod uwagę:
  • bycie singlem,
  • rzadszy niż raz w miesiącu kontakt z rodziną lub przyjaciółmi,
  • nie bycie członkiem żadnej organizacji lub grupy religijnej.
Samotność była oceniana na podstawie skali przygotowanej przez badaczy z UCLA (University of California w Los Angeles). Stan zdrowia uczestników był monitorowany przez ponad siedem lat.

Naukowcy zbadali związek pomiędzy izolacją społeczną lub a śmiercią z jakiejkolwiek przyczyny.

Naukowcy dostosowali swoje analizy do takich czynników, jak: wiek, płeć, czynniki demograficzne (stan posiadania, wykształcenie, stan cywilny i pochodzenie etniczne), podstawowe wskaźniki zdrowia (w tym zaburzenia poruszania się, nowotwór, , przewlekłe , przewlekłe choroby płuc, zapalenie stawów, mózgu i ).

Okazało się, że w badanym okresie śmiertelność była wyższa wśród uczestników bardziej społecznie izolowanych i samotnych. Jednak samotność sama w sobie nie była znacząco związana z wyższym ryzykiem zgonu, zaś społeczna izolacja okazała się zgubna. Współczynnik ryzyka wcześniejszej śmierci w przypadku osób odseparowanych od społeczności był znacznie wyższy.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Wynik dodawania (tylko niezalogowani):

JEDEN + DWA =

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Aktywni 50+
  • eGospodarka.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy

  X   Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.   X