Strona głównaZwiązkiŻal po śmierci bliskiej osoby może zabić

Żal po śmierci bliskiej osoby może zabić

Jak wynika z badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Rice'a, żal może powodować stan zapalny, który zagraża życiu.
Żal po śmierci bliskiej osoby może zabić [fot. samarath from Pixabay]
W badaniach wzięło udział 99 osób, które niedawno starciły współmałżonka. Z uczestnikami przeprowadzono wywiady i pobrano od nich krew. Porównano stan zdrowia osób, które wykazywały objawy podwyższonego (takie takie jak tęsknota za zmarłym, trudności w poruszaniu się, poczucie bezsensu życia i nieumiejętność zaakceptowania straty) z tymi, którzy nie przejawiali tych objawów. Okazało się, że wdowy i wdowcy z podwyższonymi symptomami żałoby cechowali się do 17 procent wyższym poziomem poziomem stanów zapalnych w organizmie. A ludzie odczuwający najsilniejszy żal i - nawet o 53,4 procent wyższy względem tych, u których wspomniane objawy były słabsze.

Poprzednie badania wykazały, że stany zapalne przyczyniają się do niemal każdej choroby u osób starszych. Wiadomo też, że depresja ma związek z wyższym poziomem stanów zapalnych, a osoby, które straciły współmałżonka, są znacznie bardziej narażone na ciężką depresję, , udar i przedwczesną śmierć. To jednak pierwsze badanie, które potwierdza, że może sprzyjać stanom zapalnym, które z kolei mogą wywoływać szkodliwe dla zdrowia skutki - mówi Chris Fagundes, współautor badania.
To ważna informacja dla badań nad wpływem ludzkich zachowań na poziom stanów zapalenia w organizmie, uważa Fagundes.

Pozwala lepiej zrozumieć, dlaczego owdowiałe osoby są bardziej narażone na problemy sercowo-naczyniowe, różne objawy somatyczne i przedwczesną śmierć. Dzięki temu można opracować działania (behawioralne lub farmakologiczne) ukierunkowane na ten czynnik ryzyka u osób najbardziej zagrożonych.

Wyniki badań opublikowano w magazynie Psychoneuroendocrinology.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Kobiety.net.pl
  • eGospodarka.pl
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy