Strona głównaZwiązkiWarto być lojalnym. Niewierny mąż żyje krócej

Warto być lojalnym. Niewierny mąż żyje krócej

Sposób „prowadzenia się" ma wpływ na szanse na długowieczność. Chodzi tu przede wszystkim o dietę i sport, ale okazuje się, że istnieje też korealcja pomiędzy wiernością i dłuższym życiem.
Warto być lojalnym. Niewierny mąż żyje krócej [© Bacho Foto - Fotolia.com, Rozwód] Rola playboy'a może być dla niektórych pociągająca, ale okazuje się, że jej konsekwencje bywają bardzo poważne. Jak wynika z australijskich badań opublikowanych w Journal of Evolutionary Biology, mężczyźni nie powinni chcieć uchodzić za maczo, bo oznacza to znacznie wyższe ryzyko .

Mężczyźni, którzy wchodzą w krótkotrwałe, przypadkowe relacje seksualne, nierzadko „szybko żyją i umierają młodo". „Być może to sposób, w który natura sugeruje mężczyznom, by byli bardziej ", komentuje wyniki współautor badań Alex Jordan z Uniwersytetu Nowej Południowej Walii w Sydney.

Naukowcy przeprowadzili eksperymenty z udziałem samców tropikalnych ryb. Gdy do akwarium dostarczono nowe samice, zaobserwowano to, co biolodzy nazywają „efektem Coolidge'a", oznaczającym ciągłą stymulację seksualną. Jak wyjaśniają naukowcy, zwierzęta tracą wówczas zainteresowanie jedzeniem, mniej rosną i ostatecznie umierają wcześniej. Zjawisko jest o tyle zaskakujące, że przez wiele lat uważano, iż posiadanie większej ilości wskazuje na większą energię i wigor, a więc i wyższe szanse na długowieczność. Jednocześnie zaobserwowano, że samce żyjące z jedną partnerką jadły regularnie, rosły równomiernie przez całe życie i .

„Znaczne koszty rozwiązłości odsłaniają naturalne ograniczenie takiego zachowania, nieopisane wcześniej u kręgowców. Być może ci, którzy chcą być rozwiązłymi, uznają to za ostrzeżenie. Jeśli chodzi o aspekt naukowy, wyniki mówią, że ewolucja skrajnego promiskuityzmu jest ograniczona przez zwiazane z nim koszty fizjologiczne. Rozwiązłość, choć ma swoje zalety, może oznaczać zbyt duże koszty w dłuższej perspektywie", wnioskuje Jordan.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Komentarze

 • 10:28:28, 22-01-2017 ~gość: 94.254.151.xxx

  Ludowe przysłowie mówi: "Przy jednej dziurze to i Kot zdycha".
  Libertyn.
 • 09:24:40, 21-04-2017 wesolysenior

  hehe bardzo podoba mi się ten tytuł.
 • 18:32:28, 21-04-2017 Bertold

  A jak jest z niewierną żoną, żyje dłużej? Czy tak?

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

 • Aktywni 50+
 • Kosciol.pl
 • EWST.pl
 • Umierać po ludzku
 • Oferty pracy

  X   Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.   X