Strona głównaZwiązkiUtrata na wadze może... niszczyć twój związek

Utrata na wadze może... niszczyć twój związek

Utrata na wadze, jeśli ważyło się ponad normę, jest oczywiście korzystna dla zdrowia, ale kiedy jeden partner chudnie, nie zawsze ma to pozytywny wpływ na związek. Według ekspertów z North Carolina State University i University of Texas w Austin, mogą istnieć pewne negatywne konsekwencje odchudzania, jeśli oboje partnerzy nie są zaangażowani w wprowadzanie zdrowych zmian.
Utrata na wadze może... niszczyć twój związek [fot. Tumisu from Pixabay]
- Ludzie muszą być świadomi, że utrata na wadze może zmienić związek na lepsze lub gorsze, a komunikacja odgrywa ważną rolę w utrzymaniu zdrowych - mówi dr Lynsey Romo, współautorka badań.

W 21 parach jedno z partnerów schudło 30 lub więcej funtów (13,6 kg) w mniej niż dwa lata, przy średniej utracie wagi około 60 funtów (27,2 kg). Przyczyny były różne: od zmian diety i ćwiczeń po procedury medyczne. Uczestników pytano o wpływ utraty wagi na ich związek.

Po utracie na wadze komunikacja par generalnie zmieniła się na korzyść. Osoba, która schudła, częściej rozmawiała o zdrowych zachowaniach i inspirowała swojego partnera do prowadzenia zdrowego stylu życia. Pary, w których oboje partnerzy byli otwarci na te prozdrowotne modyfikacje, zgłaszały więcej pozytywnych interakcji oraz zwiększoną fizyczną i emocjonalną .

Jednak w niektórych przypadkach odchudzało skutkowało problemami w porozumiewaniu się. Część tych, którzy stracili na wadze, nakłaniała swoją drugą połówkę do podążania za ich przykładem, a to wywoływało napięcie w związku. Ci, którzy nie schudli, deklarowali, że czuli się zagrożeni i niepewni z powodu schudnięcia partnera. Byli oni byli oporni na zmiany w relacjach, wygłaszali krytyczne komentarze pod adresem swojej drugiej połówki, byli mniej zainteresowani , a nawet próbowali sabotować wysiłki partnera niezdrowym jedzeniem.
Dowiedzieliśmy się, że zmiana stylu życia jednego z partnerów wpłynęła na dynamikę interakcji par na wiele pozytywnych lub negatywnych sposobów, poprawiając lub niszcząc relację. Kiedy oboje partnerzy uwierzyli w ideę zdrowych zmian i wspierali się nawzajem, utrata wagi ich zbliżała. Kiedy jednak jedno z pary opierało się zdrowym zmianom i nie wspierało drugiej połowy, związek ucierpiał - podsumowuje dr Romo.
Na podstawie:

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Kobiety.net.pl
  • Kosciol.pl
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy