Strona głównaZwiązkiChcesz rzucić palenie papierosów? Potrzebujesz wsparcia partnera

Chcesz rzucić palenie papierosów? Potrzebujesz wsparcia partnera

Rezygnacja z nawyku palenia papierosów jest najskuteczniejsza, gdy podejmuje się to wyzwanie z kimś jeszcze.
Chcesz rzucić palenie papierosów? Potrzebujesz wsparcia partnera [fot. Nabil Maaizi from Pixabay]
- Rzucenie palenia może być przedsięwzięciem wywołującym poczucie osamotnienia - mówi Magda Lampridou z Imperial College w Londynie w Wielkiej Brytanii. - Ludzie czują się wykluczeni, gdy opuszczają przerwę na papierosa w pracy lub unikają spotkań towarzyskich, na których się pali. Do tego dochodzą objawy odstawienia . Dobrze jest mieć wtedy wsparcie - partnerzy mogą odwracać uwagę od zachcianek, można iść wspólnie na spacer lub do kina i być zachęcanym do zajęć zastępczych, jak zdrowe jedzenie lub medytacja. Aktywne wsparcie działa najlepiej - dodaje Lampridou.

Połowa pacjentów z chorobą wieńcową pali, a 90 proc. osób z grupy wysokiego ryzyka chorób układu krążenia to palacze. Medycy odradzają palenie tytoniu w jakiejkolwiek postaci, a osoby, które rzucą ten nawyk, ogólnie zmniejszają o połowę ryzyko . - Działania na rzecz zaprzestania palenia powinny, jeśli to możliwe, obejmować pary, aby osiągnąć sukces w gospodarstwie domowym - stwierdza Lampridou.

W badaniu oceniano wspierającą rolę, jaką partnerzy mogą odgrywać w rzucaniu . Do testów zaproszono 222 palaczy, u których występowało wysokie ryzyko chorób układu krążenia lub którzy przeszli zawał serca.

Pary uczestniczyły w jednym z kilku programów profilaktyki kardiologicznej. Na początku pytano ich o aktualny stan palenia, historię palenia i wcześniejsze próby rezygnacji z nałogu. Badani przeszli też test oddechowy na tlenek węgla. Podczas 16-tygodniowego programu parom zaoferowano nikotynową terapię zastępczą w postaci plastrów i gum. W jednej z grup uczestnicy mogli zamiast tego wybrać wareniklinę na receptę.

Szanse na rzucenie palenia po 16 tygodniach były znacząco wyższe (5,83-krotnie) w przypadku par, które wspólnie próbowały tego dokonać, w porównaniu z tymi, którzy próbowali zrezygnować z papierosów w pojedynkę.

- Wcześniejsze testy pokazały, że byli palacze mogą również pozytywnie wpływać na próby rzucenia palenia przez współmałżonka, ale w tym badaniu efekt nie był istotny statystycznie - zauważa Lampridou. - Jeśli chodzi o partnerów niepalących, istnieje duże ryzyko, że przejmą nawyk swojego współmałżonka - dodaje.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kosciol.pl
  • eGospodarka.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy