Strona głównaZwiązkiIzolacja społeczna sprzyja śmierci z powodu udaru lub zawału

Izolacja społeczna sprzyja śmierci z powodu udaru lub zawału

Izolacja społeczna i samotność wiążą się z około 30 proc. wyższym ryzykiem zawału serca, udaru mózgu albo śmierci z ich powodu.
Izolacja społeczna sprzyja śmierci z powodu udaru lub zawału [fot. Julita from Pixabay]
- Ponad cztery dekady badań wyraźnie pokazały, że izolacja społeczna i samotność są powiązane z niekorzystnymi skutkami zdrowotnymi - mówi dr Crystal Wiley Cené z Uniwersytetu Karoliny Północnej.

Ryzyko izolacji społecznej wzrasta wraz z wiekiem ze względu na czynniki życiowe, takie jak wdowieństwo i przejście na emeryturę. Jeśli chodzi o USA, jedna czwarta ludzi w wieku powyżej 65 lat jest odizolowana społecznie, a częstość występowania samotności jest jeszcze większa i szacuje się, że wynosi od 22 do 47 proc. Młodsi także zmagają się z tymi problemami. Ankieta przeprowadzona na Uniwersytecie Harvarda opisuje „pokolenie Z" (obecnie osoby w wieku 18-22 lat) jako najbardziej samotne pokolenie.

Izolację społeczną definiuje się jako rzadkie osobiste kontakty z ludźmi, co znacznie zubaża relacje i poczucie przynależności. Samotność z kolei jest uznawana za przekonanie, że dokoła nie ma nikogo bliskiego i że ma się mniej kontaktów z innymi, niż by się tego chciało. - Chociaż i poczucie samotności są ze sobą powiązane, nie są tym samym - wyjaśnia dr Cené. - Niektórzy mogą prowadzić stosunkowo odizolowane życie i nie odczuwać , i odwrotnie, osoby mające wiele kontaktów społecznych mogą czuć się samotne - dodaje.

Okazuje się, że:
  • Izolacja społeczna i samotność to powszechne czynniki wpływające na zdrowie układu krążenia i mózgu;
  • Brak więzi społecznych wiąże się ze zwiększonym ryzykiem przedwczesnej śmierci z jakiejkolwiek przyczyny, zwłaszcza wśród mężczyzn.
  • Izolacja i samotność wiążą się z podwyższonymi markerami stanu zapalnego, a co więcej osoby o bardzo ograniczonych kontaktach społecznych częściej doświadczały fizjologicznych objawów przewlekłego stresu.
  • Depresja może prowadzić do izolacji społecznej, a izolacja społeczna może zwiększać prawdopodobieństwo wystąpienia .
  • Izolacja społeczna w dzieciństwie wiąże się z nasilonymi czynnikami ryzyka chorób sercowo-naczyniowych w wieku dorosłym, takimi jak otyłość, nadciśnienie i podwyższony poziom glukozy we krwi.
  • Czynniki społeczno-środowiskowe, w tym transport, warunki życia, niezadowolenie ze relacji rodzinnych, pandemia i klęski żywiołowe, to istotne czynniki wpływające na powiązania społeczne.
  • Najbardziej spójne są dowody związku między izolacją społeczną, samotnością i śmiercią z powodu chorób serca i udaru mózgu: odizolowanie i samotność zwiększają ryzyko zawału serca i/lub zgonu z powodu chorób serca o 29 proc. oraz o 32 proc. z powodu .
W sześcioletnim badaniu odnotowano dwu- i trzykrotnie wyższe ryzyko śmierci u odizolowanych osób z chorobami serca w porównaniu do ludzi mających odpowiednią ilość kontaktów społecznych. Ponadto wskaźniki 5-letniego przeżycia z powodu niewydolności serca były niższe (60 proc.) w przypadku osób odizolowanych społecznie oraz odizolowanych i równocześnie chorych na depresję kliniczną (62 proc.) w porównaniu z ludźmi o przeciętnej ilości kontaktów społecznych i bez depresji (79 proc.).
Izolacja społeczna i samotność są również powiązane z zachowaniami, które negatywnie wpływają na zdrowie układu krążenia i pracę mózgu, takimi jak niski poziom aktywności fizycznej, mniejsza ilość owoców i warzyw w diecie oraz dłuższy siedzący tryb życia. Ponadto samotni ludzie częściej palą papierosy.

- Niejasne pozostaje, czy izolacja społeczna oraz samotność mają największe znaczenie dla zdrowia układu krążenia i mózgu, ponieważ tylko w kilku badaniach analizowano obydwa zjawiska w tej samej grupie ludzi - zauważa dr Cené. - Potrzebne są dalsze testy, aby zbadać powiązania między izolacją społeczną, samotnością, chorobą niedokrwienną serca, udarem, demencją i zaburzeniami poznawczymi oraz aby lepiej zrozumieć mechanizmy, poprzez które izolacja i osamotnienie wpływają na zdrowie układu krążenia i mózgu - dodaje.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kosciol.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy