Strona głównaZwiązkiSpotykaj się z ludźmi. Dzięki temu unikniesz demencji

Spotykaj się z ludźmi. Dzięki temu unikniesz demencji

Nie zamykaj się w domu, dbaj o kontakty z innymi - regularne spotkania z rodziną czy znajomymi zapewnią zdrowie twojemu umysłowi.
Spotykaj się z ludźmi. Dzięki temu unikniesz demencji [fot. Philippe Leone on Unsplash]
Niezbywalnym elementem profilaktyki jest spotykanie się z innymi ludźmi, przypominają uczeni z University College of London. Osoby, które często pozostają w towarzystwie innych, dłużej cieszą się pełnią zdolności umysłowych. Ludzie odizolowani z kolei szybciej doświadczają .

Nawet jeśli członkowie rodziny są daleko i nie można liczyć na ich częstą obecność, warto angażować się w aktywności wymagające kontaktów z innymi ludźmi, bogate życie towarzyskie wydaje sie mieć silny wpływ protekcyjny, jeśli chodzi o zdrowie umysłu.

Badacze zaznaczają, że uzyskane przez nich wyniki nie świadczą o związku przyczynowo-skutkowym pomiędzy częstymi spotkaniami z ludźmi i opóźnieniem rozwoju demencji. Być może to pewna „rezerwa poznawcza" sprawia, że niektórzy chętniej dbają o to, by nie zamykać się „czterech ścianach".

W trwających od lat osiemdziesiątych badaniach uczeni zebrali dane ponad 10 tysięcy osób, które regularnie były poddawane testom poznawczym i których wszelkie diagnozy medyczne skrupulatnie monitorowano. Wydaje się, że wiek 60 lat jest kluczowy - osoby systematycznie spotykające się w tym czasie z innymi ludźmi odznaczały się o 12 proc niższym ryzykiem rozwoju demencji w ósmej dekadzie życia. Jednocześnie nie dostrzeżono żadnych znaczących różnic w zagrożeniu demencją pomiędzy towarzyskimi i w wieku 50 czy 70 lat. Według autorów, ich wyniki są o tyle istotne, że zostały uzyskane po badaniach trwających niemal trzy dekady, podczas gdy dotychczasowe analizy obejmowały krótsze okresy.

Co ciekawe, odkryto też, że ważniejsze w profilaktyce otępienia były kontakty z przyjaciółmi niż rodziną. Autorzy sądzą, że to dlatego, że zazwyczaj ze znajomymi spędza się przyjemny, wolny od emocjonalnych napięć czas. Przyjaciele mają pozytywny wpływ na nasz i ich towarzystwo sprzyja odprężeniu.

Światowa Organizacja Zdrowia zapowiada, że w niedalekiej przyszłości otępienie starcze będzie powszechnym problemem - wiele społeczeństw się starzeje i w sędziwym wieku problemy tej natury są dość częste. Według danych WHO obecnie na demencję choruje 50 milionów ludzi, ale do 2050 roku liczba pacjentów się potroi.

Na temat badań można przeczytać w Plos Medicine:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • eGospodarka.pl
  • Umierać po ludzku
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy