Strona głównaZwiązkiSiła związku: lepiej śpi się we dwoje niż w pojedynkę

Siła związku: lepiej śpi się we dwoje niż w pojedynkę

Ludzie, którzy dzielą łóżko ze współmałżonkiem, sypiają lepiej niż ci, którzy udają się na nocny odpoczynek samotnie, mówią uczeni z University of Arizona.
Siła związku: lepiej śpi się we dwoje niż w pojedynkę [fot. Brandon Roberts from Pixabay]
Osoby, które większość nocy dzielą łóżko z partnerem, odznaczają się mniejszą , mniejszym zmęczeniem i dłuższym czasem przeznaczonym na sen niż ci, którzy od zawsze śpią w pojedynkę. Co więcej, ci pierwsi szybciej zasypiają, dłużej śpią po zaśnięciu i są mniej narażeni na . Jednak osoby śpiące w jednym łóżku z małym dzieckiem czy wnukiem, cechują się nasiloną bezsennością, wyższym ryzykiem bezdechu sennego i mniejszą kontrolę nad snem.

Naukowcy odkryli również, że spanie z partnerem wiązało się z niższymi objawami depresji, lęku i stresu oraz większym wsparciem społecznym i satysfakcją z życia i związku. Spanie w jednym łóżku z dziećmi miało związek z większym stresem, a spanie w pojedynkę zbiegało się z wyższymi wynikami depresji, niższym wsparciem społecznym oraz gorszą i relacji.

- Nocny sen ze współmałżonkiem przydaje ogromnych korzyści dla dobrego odpoczynku, w tym zmniejsza ryzyko bezdechu sennego, nasilenie bezsenności i ogólnie poprawia jakość snu - mówi psychiatra Brandon Fuentes z Uniwersytetu Arizony.

Takie wyniki uzyskano na podstawie badań z udziałem ponad tysiąca ludzi, u których zastosowano popularne narzędzia, takie jak: Skala Senności Epworth, Skala Nasilenia Bezsenności (Insomnia Severity Index) i testy STOP-BANG oceniające nasilenie bezdechu sennego.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Umierać po ludzku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy