Strona głównaZwiązkiSeksualność Polaków po 50-ce

Seksualność Polaków po 50-ce

Z badań dotyczących seksualności Polaków po pięćdziesiątce wynika, że dojrzali Polacy mają dość wysoką świadomość dysfunkcji związanych z seksem a spowodowanych procesem starzenia się. Przekłada się to na fakt, iż znacząca ilość respondentów deklaruje udane życie intymne.
Seksualność Polaków po 50-ce [© Yuri Arcurs - Fotolia.com] Z twierdzeniem, iż seks niesie ze sobą radość i jak nic innego pomaga zachować młodość zgadza się 73% badanych kobiet i mężczyzn. Podczas gdy 53% mężczyzn otwarcie mówi o utrzymywaniu aktywności seksualnej, aż 64% kobiet stanowczo zaprzecza by takową prowadziły. Na pytania dotyczące powodów, dla jakich mężczyźni i kobiety nie podejmują kontaktów seksualnych największy odsetek wskazuje obawy przed oceną ze strony partnera (35% mężczyzn, 20% kobiet), własną niesprawność seksualną (36% mężczyzn, 21% kobiet) oraz niską ocenę wyglądu własnego ciała (12% mężczyzn, 20% kobiet). Jednocześnie ok. 25% badanych nie potrafi określić i nazwać przyczyn własnych lęków.

Niepokojące jest to, że większość mężczyzn mających problemy z erekcją zakłada, iż w przyszłości nie podejmie życia seksualnego. Również większość (59%) wskazuje, że liczy na pomoc i wsparcie partnerki w rozwiązywaniu problemu dysfunkcji erekcji. Jeśli chodzi o kobiety, to terapię hormonalną stosują częściej te panie, które mają stałego partnera seksualnego. „Prowadzić może nas to do konkluzji, iż łatwiej zapobiegać problemom występującym w tym wieku i walczyć z nimi wspólnie. Kobiety i mężczyźni liczą na wzajemną akceptację ze strony partnera/partnerki.” - podkreśla prof. Izdebski.

Z badań płyną wyraźne sygnały o poprawiającej się świadomości dotyczącej metod przeciwdziałania dysfunkcji erekcji oraz zaburzeń menopauzy. Aż 75% ankietowanych mężczyzn wskazuje, że słyszało o tabletkach na potencję. Jednocześnie 63% kobiet wie o możliwości stosowania terapii zastępczej podczas menopauzy, przy czym aż 20% czerpie tę wiedzę z prasy. Jak mówi prof. Izdebski: „Choć coraz więcej Polaków ma świadomość, że zarówno problemy związane z zaburzeniami erekcji, jak i menopauzą można skutecznie rozwiązywać, to wciąż zbyt mały odsetek wyraźnie mówi o stosowaniu „dobrodziejstw medycyny”, które pomagają leczyć te zaburzenia i w pełni cieszyć się satysfakcjonującym życiem seksualnym”.

Autor raportu potwierdza, że Polakom po pięćdziesiątym roku życia coraz łatwiej mówić o intymnych sprawach związanych z seksem. Jednocześnie uważa, że nadal należy upowszechniać wiedzę na temat leczenia zaburzeń seksualnych. Badanie przygotowane przez prof. Zbigniewa Izdebskiego zostało przeprowadzone przez TNS OBOB przy wsparciu firmy Eli Lilly Polska.

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Przeczytaj także


Menopauza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Menopauza - inaczej przekwitanie - nie jest chorobą, ale naturalnym procesem zachodzącym w kobiecym organizmie. Niestety, zmiany które wówczas zachodzą, zwiększają ryzyko wystąpienia wielu chorób. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć