Strona głównaZwiązkiSeks na poprawę samopoczucia

Seks na poprawę samopoczucia

Od dawna wiadomo, że regularne uprawianie seksu może dać korzyści prozdrowotne, np. w przypadku mężczyzn może osłabić problemy z prostatą. Okazuje się, że miłość fizyczna jest też dobrym sposobem na poprawę nastroju i pozytywnie wpływa na osoby z problemami natury psychicznej.
Seks na poprawę samopoczucia [fot. Photographee.eu - Fotolia.com]
Uczeni z George Mason University zaprosili do badań ponad 150 osób, które codziennie odnotowywały poziom swojego dobrostanu i . Dzięki temu można było ocenić związek pomiędzy uprawianiem seksu i samopoczuciem.

Okazało się, że ludzie byli o wiele szczęśliwsi i deklarowali poczucie większego sensu w życiu w dzień po jakimkolwiek rodzaju aktywności seksualnej. Co ciekawe, takie efekty odnotowano bez względu na to, na ile intymne doświadczenie było satysfkacjonujące. Nie miało też znaczenia czy chodziło o ludzi pozostających w związkach, czy o singli.

Ustalono też, że kolejnego dnia po doświadczeniu seksualnym osoby z wysokim poziomem społecznego zyskiwały więcej korzyści dla niż ludzie o przeciętnym poziomie lęku tego rodzaju. Ci ostatni otrzymywali podobne korzyści emocjonalne do ludzi bez zaburzeń. Oznacza to, że seks może mieć wręcz wymiar leczniczy i pozytywnie oddziałuje na osoby zdrowe, ale jeszcze silniej i lepiej na osoby z problemami natury psychicznej.

Według autorów, poprawa nastroju wynika po seksie wynika z zaspokojenia podstawowej ludzkiej potrzeby, jaką jest poczucie przynależności. Kontakt seksualny oznacza akceptację i bliskość. „Jest coś głębokiego w tym, że ktoś inny daje ci dostęp do swojego ciała i akceptuje dostęp do twojego" - mówi Todd Kashdan, współautor badań. Wydaje się, że to właśnie charakter tego doświadczenia poprawia poziom satysfakcji z życia.

Według autorów seks jest istotnym terapeutycznym sposobem na poprawę samopoczucia i pogłębiania relacji z drugim człowiekiem. Może być silnym „lekiem" na poczucie lub .

Na podstawie:

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Pola Nadziei
  • Umierać po ludzku
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy