Strona głównaZwiązkiSeks i osobowość - jak mają się do siebie

Seks i osobowość - jak mają się do siebie

Mężczyźni z większym zakresem cech osobowości, zwłaszcza ci uważani za ekstrawertycznych, stabilnych emocjonalnie, ugodowych lub sumiennych, częściej uprawiają seks i mają więcej dzieci.
Seks i osobowość - jak mają się do siebie [Fot. Photographee.eu - Fotolia.com]

Eksperci ekonomii behawioralnej przeprowadzili dotyczące osobowości, płci i potomstwa. Zebrali dane socjo-demograficzne i przeprowadzili testy osobowościowe w dużej grupie ludzi.


- W całej historii przewaga konkurencyjna pomagała mężczyznom i kobietom osiągnąć większe sukcesy w ich pracy, sporcie, przedsięwzięciach artystycznych, umiejętności pozyskiwania i zabezpieczania zasobów, a ostatecznie - przetrwania - mówi dr Stephen Whyte, współautor badań.


- Jednakże mało wiadomo o zaletach lub wadach cech osobowości w odniesieniu do aktywności seksualnej i posiadania potomstwa. Nauka tak naprawdę nie ma dokładnego wyjaśnienia, w jaki sposób cechy osobowości wpływają na ludzkie i zachowania reprodukcyjne, a zwłaszcza, czy dane typy osobowości typy są preferowane przez mężczyzn lub kobiety - dodaje dr Whyte.


Przeanalizowano informacje na temat kilku tysięcy kobiet i mężczyzn. - Znaleźliśmy kluczowe różnice osobowości między płciami zarówno pod względem częstotliwości aktywności seksualnej, jak i ilości posiadanego potomstwa. W porównaniu z kobietami, u mężczyzn odnotowano większą liczbę czynników osobowościowych, które wpływają na wyniki w tych sferach - mówi dr Whyte.


Zarówno w przypadku mężczyzn, jak i kobiet ekstrawersja oznaczała większą częstotliwość seksu. Wyniki pokazały, że pewne zestawy cech skutkowały wyższą i większą liczbą potomstwa u niektórych mężczyzn. Wysokoaktywne życie seksualne u mężczyzn obejmowała dużą ekstrawersję i wysoką ugodowość, a także te cechy połączone z wysoką sumiennością.


Równocześnie ustalono, że wysoka ekstrawersja i niska otwartość na doświadczenia także wydawały się być związane z większą liczbą potomstwa w przypadku mężczyzn, podczas gdy jedynie bardziej ugodowe kobiety miały więcej .


- Nasze odkrycia sugerują, że większa zmienność cech męskich i ich poszczególnych zestawów może zapewnić przewagę, jeśli chodzi o seks i reprodukcję, ale wydaje się, że nie dotyczy to kobiet - wskazał dr Whyte.


Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Kobiety.net.pl
  • eGospodarka.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy