Strona głównaZwiązkiSeks a proces starzenia się

Seks a proces starzenia się

Pierwsze wszechstronne, narodowe badanie w USA na temat zachowań seksualnych i problemów związanych z miłością fizyczną wykazało, że większość ludzi w wieku 57 - 85 lat uważa seksualność za ważny element życia.
Seks a proces starzenia się [© Monkey Business - Fotolia.com] Z danych zebranych przez naukowców z University of Chicago w badaniu National Social Life, Health and Aging Project (NSHAP) i opublikowanych na łamach „New England Journal of Medicine" wynika, że wiele kobiet i mężczyzn w siódmej, a nawet ósmej dekadzie życia pozostaje aktywnych seksualnie. Życie intymne dla tej grupy osób traci jedynie na intensywności, między pięćdziesiątym a siedemdziesiątym rokiem życia nieznacznie zmniejsza się częstotliwość odbywania stosunków seksualnych.

Seks a proces starzenia się

Na aktywność seksualną seniorów ma wpływ stan zdrowia, nie metryka. Częstotliwość współżycia maleje wraz z wiekiem ze względu na towarzyszące temu zwykle kłopoty ze zdrowiem. Wśród osób czynnych seksualnie ponad połowa doświadcza jakichś problemów związanych z intymnością: brak pożądania występuje u 43% respondentów, suchość pochwy u 39% kobiet, a zaburzenia erekcji u 37% mężczyzn.

„Okazuje się, że osoby dojrzałe ciągle interesują się seksem, ale liczni doświadczają problemów ze zdrowiem intymnym, co ma zarówno negatywny wpływ na ogólny stan zdrowia i związek", mówi profesor ginekologii Stacy Tessler Lindau, współautorka badań.

Liczne społeczeństwa starzeją się, ale proces ów nie zawsze wiąże się ze zmianą polityki społecznej, promowaniem profilaktyki zdrowotnej i propagowaniem informacji dotyczących problemów towarzyszących wiekowi starszemu. „Aktywność seksualna i funkcjonowanie organizmu zmieniają się wraz z wiekiem, intymne problemy wieku dojrzałego dla wielu ciągle są tabu, a nierozwiązane kłopoty stanowią przyczynę wstydu i rezygnacji z życia seksualnego", wyjaśnia Stacy Tessler Lindau.

Niewielu ludzi szuka profesjonalnej pomocy. Zaledwie 38% starszych mężczyzn i 22% kobiet, po skończeniu pięćdziesiątego roku życia, rozmawia o intymnych problemach zdrowotnych z lekarzem pierwszego kontaktu. Mężczyźni częściej zwracają się o pomoc, prawdopodobnie dlatego, że powszechnie dostępne są efektywne medykamenty. Jeden na siedmiu starszych mężczyzn (14%) zażywa leki na dysfunkcję erekcji.

Kobiety częściej pozostają samotne

Statystycznie kobiety żyją dłużej niż mężczyźni. Podczas gdy 78% mężczyzn w wieku 75 - 85 lat mają żonę lub partnerkę, jedynie 40% kobiet w tym wieku posiada męża, bądź partnera. W konsekwencji tego panie częściej są pozostają samotne w jesieni życia.

Seniorzy są otwarci

Choć rzadko szukają profesjonalnej pomocy, gdy doświadczają kłopotów ze zdrowiem intymnym, osoby dojrzałe są otwarte w sprawach seksu. Na udział w badaniu zgodziło się 75% poproszonych o to seniorów. Jedynie 2 do 7% partcypantów nie udzieliło odpowiedzi na pytania bezpośrednio dotyczących problemów intymnych, 14% ankietowanych nie odpowiedziało na pytania o masturbację.

„Uczestnicy częściej odmawiali odpowiedzi na kwestie dotyczące ich zarobków, niż życia seksualnego", podsumowała profesor Lindau.

Wielu ludzi dojrzałych pozostaje aktywnymi seksualnie pomimo problemów zdrowotnych

Wśród seniorów borykających się z kłopotami zdrowotnymi wielu znajduje sposób na pozostanie aktywnymi seksualnie. Obok klasycznego dopochwowego (koitalnego) stosunku płciowego, liczne pary (50% poniżej 75 roku życia) regularnie uprawiają seks oralny. Poza tym, ponad połowa mężczyzn oraz 25% kobiet, bez względu na to, czy pozostają w związku, czy nie, akceptują masturbację.

„Powszechnie panuje przekonanie, że jakość seksualności nieuchronnie spada wraz z wiekiem, ale okazuje się, że ważniejszym czynnikiem niż wiek jest tu stan zdrowia", podkreśla profesor Lindau.

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Umierać po ludzku
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy