Strona głównaZwiązkiSamotność tak szkodliwa jak otyłość

Samotność tak szkodliwa jak otyłość

Od jakiegoś czasu ciągle mówi się o epidemii otyłości, która ma fatalny wpływ na zdrowie i jakość życia, tymczasem okazuje się, że niemniej problemów przydaje poczucie osamotnienia, mówią badacze.
Samotność tak szkodliwa jak otyłość Naukowcy z Brigham Young University w Utah przeanalizowali dane zebrane dotyczące około 3 milionów osób zbierane w ciągu 35 lat. Odkryli, że i izolacja może mieć wpływ na nasze zdrowie, a nawet skrócić nasze życie, podobnie jak .

- Musimy zacząć traktować nasze relacje społeczne bardziej serio - mówi Julianne Holt-Lunstad współautorka badania. - Efekt tego jest porównywalny do otyłości, którą zdrowie publiczne traktuje bardzo poważnie.

W badaniu oceniano zarówno obiektywną, jak i subiektywną izolację społeczną. A zatem brano pod uwagę i dobrowolne osamotnienie, np. życie w pojedynkę lub preferencje samotnego spędzania czasu, i niechcianą izolację, tzn. taką, gdy to uczestnicy samo siebie opisywali jako samotnych.
Naukowcy odkryli, że ci, którzy żyją samotnie, czy też mają rzadkie kontakty społeczne i niewiele głębokich stabilnych relacji z innymi, cechują się wyższym ryzykiem . Było to szczególnie istotnym czynnikiem dla osób młodszych niż 65 lat.

- Ponieważ izolacja i samotność są intensyfikującymi się aspektami społeczeństwa, wydaje się rozsądnym wpisanie ich na listę problemów zdrowia publicznego - mówią autorzy badania. Wśród innych punktów tej listy znajdują się m. in. nadużywanie szkodliwych substancji, otyłość, i nieodpowiedzialne zachowania seksualne.

- Mamy teraz nie tylko najwyższe w całym stuleciu wskaźniki samotnego życia, ale i najwyższe jego wskaźniki w historii ich odnotowywania na całej planecie. Wraz ze wzrostem problemu samotności przewidujemy jej epidemię w przyszłości - mówi Tim Smith, współautor badań.

Dane wskazują, że obecny styl życia sprzyja izolacji. Zwiększa się liczba ludzi pracujących z domu, intensyfikacji ulega długie oglądanie telewizji i uzależnienia od urządzeń elektronicznych. Coraz więcej produktów i usług może być dostarczanych, więc mamy coraz mniej okazji do wychodzenia z domu, wskazują eksperci.

- Mimo, że życie w pojedynkę daje pewną wygodę i korzyści dla danej osoby, w nasza meta-analiza wskazuje, że zdrowie fizyczne do nich nie należy - wskazują autorzy badań.

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Pola Nadziei
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X