Strona głównaZwiązkiSamotność i zaburzone relacje osłabiają kości?

Samotność i zaburzone relacje osłabiają kości?

Wiele napisano już o negatywnym wpływie izolacji na stan zdrowia. Ustalono np., że osoby żyjące w samotności częściej umierają z powodu chorób serca, zapadają na demencję czy choroby psychiczne. To nie wszystko. Brak towarzystwa ma również wpływ na kości starszych kobiet.
Samotność i zaburzone relacje osłabiają kości? [fot. Małgorzata Tomczak from Pixabay]
Badacze z University of Arizona odkryli, że starsze panie, które mają bardzo ograniczone kontakty z innymi ludźmi, cechują się obniżoną gęstością w porównaniu do ich rówieśniczek. Co więcej, podobne efekty odkryto u pań, które miały trudne relacje ze swoim otoczeniem.

W amerykańskich badaniach wzięło udział ponad 11 tysięcy kobiet po menopauzie. Odkryto, że im niższa była aktywność społeczna i bardziej negatywne relacje towarzyskie, tym niższą odnotowano gęstość kości.
Im wyższe było napięcie w relacjach z innymi ludźmi, tym większy następował niedobór minerałów kostnych w biodrze, kręgosłupie lędźwiowym i szyjce kości udowej.

Związki w środowisku rodzinnym, przyjacielskim, czy sąsiedzkim oceniano za pomocą specjalnej skali i uzyskano wyniki od 4 do 20 punktów. Jak obliczono, każdy kolejny punkt miał związek z utratą gęstości mineralnej wymienonych wyżej kości o około 0,01 proc. Podobnie, im mniej uczestniczki miały kontaktów w ogóle, tym intensywniejszym zmniejszeniem gęstości tkanki kostnej się odznaczały.

Wyniki pozostały w mocy także po uwzględnieniu innych czynników osłabienia stanu , takich, jak wiek, obecność różnych chorób, palenie papierosów, waga, poziom spożycia alkoholu, stosowanie terapii hormonalnej, wiek pojawienia się menopauzy, aktywność fizyczna i historia złamań.

Według autorów, fizjologiczna odpowiedź na stres, która pojawia się w wypadku negatywnych relacji, może osłabiać kości. Podobny efekt może dawać i związany z .

Wyniki badań są dostępne w magazynie Journal of Epidemiology & Community Health:

Przeczytaj także


Menopauza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Menopauza - inaczej przekwitanie - nie jest chorobą, ale naturalnym procesem zachodzącym w kobiecym organizmie. Niestety, zmiany które wówczas zachodzą, zwiększają ryzyko wystąpienia wielu chorób. czytaj dalej »


Osteoporoza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Osteoporoza to choroba układu kostno-szkieletowego, której wynikiem jest obniżenie masy kostnej i zaburzenie jej mikroarchitektury, co prowadzi do zwiększenia łamliwości kości i do ryzyka złamań. czytaj dalej »


 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • eGospodarka.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy