Strona głównaZwiązkiSamotni zmagają się liczniejszymi problemami zdrowotnymi, ale optymizm pomaga

Samotni zmagają się liczniejszymi problemami zdrowotnymi, ale optymizm pomaga

Badania wykazały, że samotne osoby starsze są bardziej narażone na problemy zdrowotne, ale dzięki pozytywnemu nastawieniu mogą skutecznie bronić się przed rozmaitymi dolegliwościami.
Samotni zmagają się liczniejszymi problemami zdrowotnymi, ale optymizm pomaga Uczeni z Concordia University odkryli, że starsze osoby wykazujące na co dzień optymizm mogą odwrócić negatywne problemy zdrowotne związane z samotnym życiem.

Celem badaczy było sprawdzenie czy za pomocą osobistych strategii ochronnych, takich jak i unikanie poczucia winy, można osłabić ryzyko zagrożeń związanych z samotnością w starszym wieku, która oddziałuje na wzrost poziomu hormonów oraz zapalnych biomarkerów.

Aby to sprawdzić, uczeni monitorowali stan zdrowia 122 seniorów przez okres sześciu lat. Mierzono własne ochronne strategie uczestników za pomocą kwestionariusza, w którym badani zostali poproszeni o ocenę wypowiedzi takich jak: "Nawet jeśli mój stan zdrowia jest słaby, umiem znaleźć coś pozytywnego w swoim życiu", czy też "Nawet jeśli uważam, że doświadczany problem zdrowotny jest trudny do pokonania, staram się nie obwiniać siebie. " Zespół badawczy oceniał także poziom samotności, prosząc uczestników o określenie poczucia opuszczenia i odizolowania podczas typowego dnia.

Ponadto pobrano próbki śliny i krwi, aby zmierzyć u poziom kortyzolu oraz białka C-reaktywnego (CRP) u uczestników. Wybrano te dwa wskaźniki biologiczne, ponieważ kortyzol jest odpowiedzialny za związane ze stresem negatywne zmiany w organizmie, natomiast u osób z podwyższonym CRP notuje się zwiększone ryzyko chorób zapalnych, takich jak , i choroby sercowo-naczyniowe.

Wyniki pokazały, że u samotnych ludzi starszych „stosowanie" pozytywnego myślenia pomogło w ochronie przed zwiększeniem wydzielania kortyzolu. Dalsze badania wykazały, u ludzi tych poziom CRP zmniejszył się w kolejnych latach.

Okazuje się, że samotni seniorzy, którzy z „otwarta przyłbicą" podchodzili do zdrowotnych dolegliwości i nie obwiniali się za zachorowanie, mogli zmniejszyć zagrożenia związane ze stresem i stanami zapalnymi. W przypadku ludzi, którzy nie doznawali poczucia osamotnienia, sposób myślenia nie miał wpływu na stan zdrowia - być może ich sytuacja rodzinno-towarzyska stanowiła pomoc w problemach związanych ze .

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Umierać po ludzku
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy