Strona głównaZwiązkiRzadko uprawiasz seks? Może dotyczyć cię wcześniejsza menopauza

Rzadko uprawiasz seks? Może dotyczyć cię wcześniejsza menopauza

Kobiety, które podejmują aktywność seksualną co tydzień lub co miesiąc, mają niższe ryzyko wczesnego wejścia w menopauzę.
Rzadko uprawiasz seks? Może dotyczyć cię wcześniejsza menopauza
Uczeni z Univeristy College London zaobserwowali, że kobiety, które deklarowały cotygodniową aktywność seksualną, miały o 28 proc. niższe prawdopodobieństwo wystąpienia w wieku, w którym doświadczają klimakterium kobiety uprawiające miłość fizyczną rzadziej niż raz w miesiącu. Co istotne, aktywność seksualną określono tu nie tylko jako stosunek płciowy, ale i seks oralny oraz inne pieszczoty seksualne lub masturbację.
Wyniki naszego badania sugerują, że jeśli kobieta nie uprawia seksu i nie ma szans na zajście w ciążę, to organizm „decyduje się" nie inwestować w owulację, bo uznaje to za bezcelowe. Być może istnieje biologiczny energetyczny kompromis między zużywaniem energii na owulację a wykorzystywaniem jej gdzie indziej, na przykład w opiece nad wnukami - mówi Megan Arnot z UCL.
Teoria, że kobiety przestają być płodne, aby mieć więcej czasu dla swojej już istniejącej rodziny, jest znana jako „hipoteza babci" („Grandmother Hypothesis"). Zgodnie z nią, menopauza wyewoluowała u ludzi pierwotnie po to, aby zmniejszyć konflikty reprodukcyjne między różnymi pokoleniami kobiet i umożliwić im zwiększenie sprawności integracyjnej poprzez inwestycje w swoje .

W czasie owulacji zaburzeniu ulega funkcja odpornościowa organizmu kobiet, przez co organizm jest bardziej podatny na choroby. Skoro ciąża jest mało prawdopodobna z powodu braku , niekorzystne staje się przeznaczanie energii na kosztowny proces owulacyjny, zwłaszcza jeśli istnieje możliwość zainwestowania środków w już żyjących krewnych.

W badaniu wzięło udział kilka tysięcy kobiet w średnim wieku 45 lat. Żadna z uczestniczek nie weszła jeszcze w menopauzę, ale niemal połowa była we wczesnym okresie okołomenopauzalnym (zaczęły pojawiać się objawy klimakterium, takie jak zmiany w cyklu miesiączkowym i ).

Jak ustalono, uczestniczki w każdym wieku, które uprawiały seks co tydzień, były o 28 proc. mniej narażone na menopauzę w porównaniu z rówieśniczkami, które uprawiały seks rzadziej niż raz w miesiącu. Podobnie panie, które podejmowały aktywność seksualną choćby co miesiąc, były o 19 proc. mniej narażone na wystąpienie klimakterium w określonym wieku w porównaniu z kobietami podejmującymi działania seksualne rzadziej.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Menopauza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Menopauza - inaczej przekwitanie - nie jest chorobą, ale naturalnym procesem zachodzącym w kobiecym organizmie. Niestety, zmiany które wówczas zachodzą, zwiększają ryzyko wystąpienia wielu chorób. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • eGospodarka.pl
  • Umierać po ludzku
  • EWST.pl
  • Oferty pracy