Strona głównaZwiązki Przepis na udane małżeństwo: oto, co odkryli gerontolodzy

Przepis na udane małżeństwo: oto, co odkryli gerontolodzy

Gerontolodzy z Cornell Univeristy przeprowadzili badania z niemal 400 osobami w wieku powyżej 65 lat, dowiadując się, jak - ich zdaniem - znaleźć zgodnego partnera i stworzyć udany związek. Pytano też rozwodników o przyczyny rozpadu małżeństw. Oto, co ustalono.
Przepis na udane małżeństwo
W wywiadach z ponad 300 osobami z długim stażem małżeńskim (30, 40 i więcej lat) gerontolodzy uzyskiwali informacji na temat przezwyciężania typowych problemów małżeńskich. natomiast pytano, w jaki sposób inni mogliby uniknąć rozpadu . Odpowiedzi zostały pogrupowane, biorąc pod uwagę najczęściej pojawiające się zalecenia, dzięki czemu stworzono listę najczęściej wybieranych rad co do udanego, długoterminowego związku. Zgadzacie się z nimi?

„Zamiast skupiać się na niewielkiej liczbie historii, moim celem było skorzystanie z ‘mądrości tłumów', zebranie porad dotyczących miłości i relacji w dużym i zróżnicowanym przekroju - od dawno pozostających w związkach starszych osób - w naukowo wiarygodny sposób", mówi Karl Pillemer z Cornell Univeristy.

Pięć najlepszych porad seniorów:

Naucz się komunikować. Seniorzy w przeważającej mierze radzą, aby rozmawiać. Sądzą, że większość problemów małżeńskich można rozwiązać poprzez otwartą , i odwrotnie, wiele osób, których małżeństwa się rozpadły, obwiniało za to brak rozmów.

Bardzo dobrze poznaj swojego partnera przed ślubem. Wielu respondentów wzięło ślub w bardzo młodym wieku, ale zalecają coś nnego - radzą, by poczekać z zawarciem małzeństwa do czasu aż dobrze pozna się swojego partnera i zdobędzie się wiele wspólnych doświadczeń. Ogólny wydźwięk tej wskazówki jest taki: nigdy nie bierz ślubu, oczekując, że będziesz w stanie zmienić partnera.

Traktuj małżeństwo jako niezniszczalne, dożywotnie zobowiązanie. Zamiast postrzegać małżeństwo jako dobrowolne partnerstwo, które trwa tylko tak długo, jak trwa namiętność, starsi proponują sposób myślenia, w którym związek jest zobowiązaniem godnym szacunku. Wielu badanych współmałżonków zmagało się z trudnymi i nieszczęśliwymi czasami w związku i znajdowało sposoby rozwiązania problemów, otrzymując w nagrodę spełnienione, dobre małżeństwo w późniejszym życiu.

Naucz się działać zespołowo. Doświadczeni małżonkowie zalecają zastosowanie do małżeństwa tego, czego uczyli się przez całe życie w sporcie, w pracy, (niektórzy) w wojsku. Warto postrzegać jako wspólne dla pary, a nie dotyczące jednego partnera. Wszelkie trudności, choroby lub niepowodzenia doświadczane przez jedną osobę pary są odpowiedzialnością także drugiej osoby.

Wybierz partnera, który jest do ciebie podobny. Małżeństwo dla każdego bywa trudne, ale znacznie łatwiej jest porozumieć się z kimś, kto podziela twoje zainteresowania, pochodzenie, nastawienie. Najważniejsze podobieństwo dotyczy podstawowych wartości w potencjalnie spornych kwestii, takich jak: wychowanie dzieci, sposób wydawania pieniędzy i religia.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Kobiety.net.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy