Strona głównaZwiązkiPrzepis na trwałość związku - jego autorami są wieloletnie pary

Przepis na trwałość związku - jego autorami są wieloletnie pary

Nie jest łatwo wskazać na obiektywne czynniki trwałości związku, bo każda para jest inna i widzi odmienne przyczyny siły swojego małżeństwa. Niemniej jednak, wydaje się, że pewne sprawy są podobne dla każdej relacji. Włoscy badacze zapytali ponad trzy tysiące wieloletnich par o ich przepis na wspólne życie. Oto, co zaproponowano.
Przepis na trwałość związku - jego autorami są wieloletnie pary [© vectorfusionart - Fotolia.com] Różnica wieku - dwa lata

Wielu ludzi uważa, że mężczyzna powinien być nieco starszy od swojej żony. Podawana średnia dla idealnego partnera wyniosła dwa lata i trzy miesiące.

"

Mówienie tych słów co najmniej raz dziennie jest niezastąpionym „klejem" związku.

Seks

Udane życie seksualne jest wskazywane jako jeden z głównych czynników trwałości małżeństwa. Na pytanie o częstotliwość miłosnych uniesień, odpowiadano, że powinno się uprawiać co najmniej trzy razy w tygodniu.

Dziecko

Respondenci uważają, że nie powinno pojawić się zbyt szybko. Optymalny czas na potomstwo to ich zdaniem średnio dwa lata i dwa miesiące po .

Spotkania z przyjaciółmi

Dobrana para dzieli również przynajmniej część zainteresowań, jednak ważne jest, aby utrzymać pewien stopień niezależności. Dobrze jest czasami wyjść z przyjaciółmi bez współmałżonka.

Niespodziewany sms czy telefon

Trzeba dawać sobie sygnały przywiązania i uczucia. Od czasu do czasu warto napisać czuły sms czy zadzwonić tylko po to, by powiedzieć, że sę tęskni.

Wspólne kolacje


Romantyczny wieczór w szykownej restauracji może być bardzo kosztowny, ale i na to warto wydać pieniądze przynajmniej raz na kilka tygodni - respondenci sądzą, że pomaga to w pielęgnowaniu relacji.

Niespodziewane podróże

Dobrym pomysłem jest oderwanie się od codzienności i wyjazd choćby na weekend nad nieodległe jezioro czy do .

Wspólne hobby

Dobrze, jeśli małżonkowie dzielą choć jedną pasję. Dzięki niej częściej spędzają wspolnie jakościowo ważny czas.

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Komentarze

 • 14:51:19, 23-09-2016 ~gość: 31.182.94.xxx

  Nie ma recepty na udany wieloletni związek. Z mojego punktu widzenia kompromis i jeszcze raz kompromis.
 • 17:08:18, 11-10-2016 wesolysenior

  według mnie najważniejszy jest szacunek i wzajemne zaufanie, oprócz tego trzeba spędzać ze sobą możliwie jak najwięcej czasu i rozmawiać ze sobą o wszystkim.
 • 01:18:35, 20-05-2017 Dancia54

  Popieram ...... Dobrze jest gdy mamy wspólne zainteresowania ale przede wszystkim rozmowa i umiejętność pójścia na kompromis . To oczywiście dotyczy
  obojga partnerów......

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

 • Kosciol.pl
 • Umierać po ludzku
 • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
 • eGospodarka.pl
 • Oferty pracy