Strona głównaZwiązkiPoczucie samotności i izolacja - u seniorów częściej współwystępują

Poczucie samotności i izolacja - u seniorów częściej współwystępują

W świecie pełnym połączeń i ciągłej komunikacji związek między samotnością i przebywaniem w pojedynkę nie zawsze jest jasny. Eksperci z Uniwersytetu w Arizonie przeanalizowali tę zależność i odkryli, że to dwie różne rzeczy, które nie zawsze są ściśle ze sobą powiązane.
Poczucie samotności i izolacja - u seniorów częściej współwystępują [fot. Julita from Pixabay]
Jak się okazuje, ludzie nie czują się samotni, dopóki nie spędzają samotnie trzech czwartych swojego czasu. Jednakże, gdy czas spędzony bez towarzystwa innych przekracza 75 proc., coraz trudniej jest im uniknąć poczucia osamotnienia.

Odkryto, że wśród osób starszych istnieje szczególnie silny związek między czasem spędzonym w pojedynkę a poczuciem osamotnienia.

- Sieć społecznościowa ludzi staje się coraz mniejsza wraz z wiekiem, a możliwość spędzania czasu z innymi maleje w przypadku wielu seniorów - mówi psycholog David Sbarra. - Wśród osób w wieku powyżej 68 lat samotność jest silnie powiązana z izolacją społeczną - stwierdza Sbarra.

Ostatnio badacze coraz bardziej skupiają się na samotności jako wyznaczniku zdrowia. - Coraz więcej dowiadujemy się o znaczeniu relacji społecznych dla zdrowia i wydaje się, że oraz to pojęcia powiązane, ale odrębne - wskazuje prof. Sbarra.

Opracowano metodę badania aktywności społecznej w życiu codziennym. Służył do tego Rejestrator aktywowany elektronicznie (Electronically Activated Recorder, EAR) - to aplikacja na smartfony, która za zgodą uczestników rejestruje wydawane przez nich dźwięki przez 30 sekund co 12 minut.

EAR jest użytecznym narzędziem do obserwacji codziennych zachowań społecznych i pozwala ocenić ilość czasu spędzanego samotnie.

Ogólnie rzecz ujmując, uczestnicy badania spędzali 66 proc. czasu w pojedynkę, a ci, którzy byli sami przez ponad 75 proc. czasu, czuli się najbardziej samotni. Biorąc pod uwagę wszystkie wyniki, przebywanie w pojedynkę i samotność pokrywały się tylko w 3 proc.

U młodych ludzi przebywanie w pojedynkę i samotność to dwie różne rzeczy. Mogą czuć się samotni w tłumie lub nie czuć się samotni, gdy dookoła nich nie ma nikogo innego.

Inaczej wygląda sytuacja w przypadku osób starszych. Ponieważ u seniorów poczucie samotności i spędzanie czasu w pojedynkę są ze sobą ściśle powiązane, przebywanie z innymi i utrzymywanie jest sposobem na walkę z poczuciem samotności. Silny związek między tymi dwiema rzeczami stwierdzono u ludzi w wieku powyżej 67 lat; u seniorów poczucie samotności i przebywanie bez innych pokrywało się w około 25 proc.

W opisywanym badaniu wzięło udział ponad 400 uczestników, a dane zbierano w serii testów na przestrzeni około 20 lat. - Wiedzieliśmy na przykład, czy dana osoba rozmawia przez telefon, prowadzi samochód, ogląda telewizję lub czy wchodzi w interakcję z partnerem bądź nieznajomym - wyjaśnia Matthias Mehl, współautor badań.

Ogólnie rzecz biorąc, w przypadku ludzi starszych poczucie osamotnienia i izolacja były znacznie ściślej powiązane niż u ludzi młodszych.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Kosciol.pl
  • eGospodarka.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy