Strona głównaZwiązkiPo pierwsze przebacz

Po pierwsze przebacz

Zamknij oczy i pomyśl o kimś, kto cię skrzywdził. Wyrzuć z siebie cały ból, rozgoryczenie i złość, którą czujesz do swego krzywdziciela. Wrzyj ze wściekłości, wrzeszcz, delektuj się gniewem. Poczuj jak łomocze ci serce, gotuje się krew, a twoje myśli podążają w najmroczniejsze strony.
Po pierwsze przebacz [© Monkey Business - Fotolia.com] Dobrze…a teraz przestań i wybacz winowajcy. Nie tylko pozbądź się goryczy i porzuć obwinianie, ale wczuj się w jego położenie, życz mu dobrze i idź dalej, niezależnie od tego, czy czuje skruchę, czy nie.

Amerykański psycholog Robert D. Enright z Uniwersytetu Wisconsin, guru „nowej nauki przebaczania”, nazywa ten ostatni krok „gestem dobroci” wobec oponenta. Czemu właściwie miał(a)byś to robić?

Przebaczenie - wartość uznawana przez niemalże każdą tradycję religijną jako balsam dla duszy i - jak sugerują naukowcy - być może i dla ciała. W ciągu ostatnich lat badający rolę przebaczenia zgromadzili imponującą listę odkryć dotyczących jego, być może, zbawiennego wpływu na zdrowie.

Pokazuje ona, że „ingerencja przebaczenia”- często jedynie tylko kilka krótkich sesji, podczas których w poszkodowanych wyzwalane są pozytywne uczucia wobec winowajców - może poprawić działanie układu krążenia, uśmierzyć przewlekłe bóle, czy zredukować depresję. Podobnie jak właściwe odżywianie i trening fizyczny, przebaczenie okazuje się zachowaniem, którego pacjent może się nauczyć, ćwiczyć i powtarzać, aby zapobiec chorobom i chronić zdrowie.

Psycholog Loren Toussaint z Luther College w Iowa i jego współpracownicy byli pierwszymi, którzy ustanowili długofalowe powiązanie pomiędzy zdrowiem człowieka, a jego skłonnością do przebaczania.

Ich badania, opublikowane w 2001 roku, dowodzą, że w społeczeństwie amerykańskim przebaczanie należy raczej do rzadkości, przyznaje się do niego jedynie 52 proc. badanych. W przypadku młodych respondentów gotowość do przebaczania nie wykazuje jednak powiązania ze zdrowiem, zmienia się to dopiero u ankietowanych dobiegających średniego wieku. Badania dowodzą, że osoby od około 45 roku życia, które skłonne są wybaczać, częściej cieszą się lepszą kondycją psychofizyczną, niż osoby, którym przebaczanie przychodzi trudno. Temat budzi jednak kontrowersje i powoduje ożywione dyskusje.

„Chrześcijaństwo przeniknęło do naszej kultury i nacisk na przebaczanie jest jego częścią”, mówi psychoanalityk Jeanne Safer, autorka „Czy musimy przebaczać?”. „Dla wielu pacjentów przebaczanie jest podwójnie traumatyczne: najpierw ktoś cię krzywdzi, a potem czujesz się winny, że nie chcesz wysłać go do nieba. Nie jestem przeciwko przebaczaniu; Jestem przeciwna przymusowemu, bezwarunkowemu wybaczaniu”.

Lekarze kliniczni, sceptycznie odnoszący się do roli przebaczenia, twierdzą, że wielu ludzi, którym udaje się szybko wybaczyć, robi to, gdyż sami obwiniają się o przykre rzeczy, które przydarzyły im się w przeszłości. Inni z kolei przebaczają za szybko ponieważ są niezdolni, aby przyznać się do wstydu i gniewu, albo po prostu czują się niewarci lepszego traktowania.

Safer nazywa taki rodzaj wybaczania fałszywym. Twierdzi również, że pozwala on, aby ofiary wciąż obwiniały tylko siebie. I to jest właśnie ciemna strona „sprzedawania” przebaczenia jako panaceum. Czy umiejętność prawdziwego wybaczania win rzeczywiście polepszy nasz stan zdrowia? Cóż... z całą pewnością poprawi atmosferę w naszym otoczeniu i przyda komfortu psychicznego.

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 22:33:41, 04-02-2008 boleslaw_p

    Ciekawe jak mogę wybaczyć ZUS-owi i zatrudnionym tam urzędnikom, przez których od półtora roku nie mam emerytury. W życiu sam krzywdziłem, ale też byłem krzywdzony. Wszystkim już przebaczyłem oprócz ZUSu. Zyczę im wszystkiego najgorszego, a tak dokładnie to nie mogę wyrazić, bo użył bym dużo niecenzuralnych słów.
  • 13:46:15, 14-02-2008 weronika1

    W moim rozumieniu przebaczanie, to nie przypisywanie sobie winy, lecz pozbycie sie problemu. Z chwila, kiedy po wybuchu gniewu, opanowuje sie, przemyslam na spokojnie sprawe i oddaje problem Bogu. Napewno nie jestem w stanie zapomniec, lecz patrze na to, jak na cos, co przeminelo z wiatrem.Do wszystkiego trzeba sie przyzwyczaic,do przebaczania rowniez. Zycie jest ciaglym doswiadczaniem, ktore uczy nas, jak postepowac w przyszlosci. Jezeli uwazamy, ze mamy racje, to walczmy. Nie ma ludzi nieomylnych, wszyscy sie uczymy. Pozdrawiam.


    Szczescie, to jedyna rzecz, ktora sie mnozy, jezeli sie ja dzieli.
    ... zobacz więcej
  • 17:35:38, 14-02-2008 Mariusz51

    Mam mame w Radziądzu która jako dziecko mnie zostawiła,ale jedno słowo i wszystko jej wybacze.Mam
    taka nadzieje że do tego dojdzie, przed naszym odejściem.Zawsze pragnołem spotkać się z nia ,i
    pokazać jej ile miłosici mogłem jej dać.
  • 18:58:26, 14-02-2008 Basia.

    Cytat:
    Mariusz51
    Mam mame w Radziądzu która jako dziecko mnie zostawiła,ale jedno słowo i wszystko jej wybacze.Mam
    taka nadzieje że do tego dojdzie, przed naszym odejściem.Zawsze pragnołem spotkać się z nia ,i
    pokazać jej ile miłosici mogłem jej dać.
    chylę przed Tobą czoło, nie potrafię i nie chcę przebaczać.
  • 19:20:16, 14-02-2008 weronika1

    Mariuszu 51 przebaczajac, zyskujesz o wiele wiecej, a czym sie w swoim czasie przekonasz. Zycze Ci z calego serca spotkania z Mama, zaslugujesz na to. Jezeli to nastapi powiadom nas, bedziemy sie razem radowac. Pozdrawiam.
  • 17:55:49, 28-02-2008 lucyna

    Mariuszu51 trzymam za Ciebie
    ja wiem ile trzeba czasami czekać i zaciskać zęby
    ale warto
  • 18:58:15, 28-02-2008 Karo1949

    Nie warto zapiekać się w złośći, bo szkodzi na zdrowie, lepiej działać, to moja skromna rada, pozdrawiam serdecznie i usmiech dla Ciebie Z
  • 21:29:01, 28-02-2008 wuere'le

    Nie wiem dokładnie o co chodzi, ale leniwym i niekompetentnym urzędasom, często bezdusznym, niczego bym nie darował i o swoje walczył do końca.
  • 22:28:07, 28-02-2008 chickita

    Przepraszam ale ja nie jestem zdolna do takiego wyczynu. To mnie przerasta. Nie wybaczę.
  • 23:35:58, 28-02-2008 Basia.

    Cytat:
    chickita
    Przepraszam ale ja nie jestem zdolna do takiego wyczynu. To mnie przerasta. Nie wybaczę.
    nie obrażam się z powodu dupereli ale jeżeli do kogoś się zrażę to nie ma przebacz.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy