Strona głównaZwiązkiOsobowość współmałżonka ma silny wpływ na powrót do zdrowia po chorobie

Osobowość współmałżonka ma silny wpływ na powrót do zdrowia po chorobie

Osobowość współmałżonka może mieć duży wpływ na twoją zdolność do powrotu do zdrowia po chorobie.
Osobowość współmałżonka ma silny wpływ na powrót do zdrowia po chorobie [fot. smblake from Pixabay] Monitorowano zdrowie ponad stu pacjentów po zabiegu pomostowania aortalno-wieńcowego Oceniano aspekty osobowości zarówno chorych, jak i ich współmałżonków, a także objawy depresji i satysfakcję z małżeństwa przed operacją i 18 miesięcy po niej.
Okazało się, że osobowość jednej osoby przewidywała poziom depresji współmałżonka 18 miesięcy później.

- Od jakiegoś czasu wiemy, że osobowość i nastrój pacjenta przed operacją wpływają na jego psychiczną i fizyczną regenerację po zabiegu. Wiemy też, że osobowość i nastrój współmałżonka mogą na nas wpływać. Teraz jednak okazuje się, że cechy osobowości partnera są również ważnymi wyznacznikami długoterminowego powrotu do zdrowia emocjonalnego i fizycznego po poważnym wyzwaniu zdrowotnym - mówi psycholog John M. Ruiz z Washington State University.

Pacjent będący w z neurotycznym i niespokojnym współmałżonkiem częściej zmagał się z objawami depresji 18 miesięcy po operacji.

- Innymi słowy, osobowość współmałżonka - całkiem niezależna od osobowości pacjenta - miała duży wpływ na to, jak dobrze rekonwalescent się czuł i wracał do zdrowia - zauważa Ruiz.

jest istotnym aspektem w leczeniu pacjentów kardiologicznych, ponieważ jest coraz częściej uznawana za istotny czynnik ryzyka i przedwczesnej śmierci.

- Jak się wydaje, osobowość współmałżonka może nasilać depresję, co z kolei może prowadzić do negatywnych skutków fizycznych - wskazuje Ruiz.

- Efekty obserwowane u pacjentów dotyczyły również małżonków. Ci współmałżonkowie, którzy opiekowali się pacjentem neurotycznym i z zaburzeniami lękowymi, częściej zgłaszali objawy depresji, a także silne obciążenie oraz napięcie związane z opieką w kolejnych miesiącach - zaznacza Ruiz.

Co ciekawe, kluczem okazała się tu jednak satysfakcja z małżeństwa. - Bycie w związku małżeńskim z , pełną niepokoju osobą było szkodliwe tylko dla zdrowia tych, którzy byli nieszczęśliwi w swoim małżeństwie. W przypadku osób o wysokiej satysfakcji ze w związku neurotyczność współmałżonka wydawała się mieć niewielki wpływ - dodaje Ruiz.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Aktywni 50+
  • eGospodarka.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy