Strona głównaZwiązkiOsłabienie słuchu zwiększa poczucie samotności

Osłabienie słuchu zwiększa poczucie samotności

Słabszy słuch może wpływać na poglębienie problemu samotności, która - jak porównują eksperci - jest szkodliwa niczym palenie kilkunastu papierosów dziennie i grozi depresją, demencją oraz przedwczesną śmiercią.
Osłabienie słuchu zwiększa poczucie samotności [© pathdoc - Fotolia.com]
są dość powszechne u seniorów, ale ciągle wielu ludzi nie chce się przyznać przed innymi i samymi sobą, że gorzej słyszy. Wciąż relatywnie duża grupa ludzi niedosłyszących nie używa aparatów słuchowych.

Przez lata uważano, że związany z wiekiem ubytek słuchu nie jest medycznie szkodliwy, uznając to zjawisko za normalny element . Kiedy jednak zaczęto przeprowadzać na ten temat badania, okazało się, że nieleczenie problemów ze słuchem mogą mieć poważne konsekwencje dla zdrowia. Podobnie zresztą jest z poczuciem .

Izolacja ma związek z nadciśnieniem, podwyższonymi poziomami hormonów stresu i osłabienniem układu odpornościowego. Obliczono, że samotność o 40 proc. zwiększa ryzyko i o 26 proc. prawdopodobieństwo przedwczesnej śmierci. Co do problemów ze słuchem, w ciągu dekady o połowę zwiększają zagrożenie otępieniem, o 40 proc. podwyższają ryzyko depresji i o 30 proc. ryzyko .

Niedosłuch sprawia, że ludzie wycofują się z życia towarzyskiego i maksymalnie ograniczają kontakty z innymi, nie mogą bowiem normalnie się komunikować, nie nadążają za dyskusją, a także, wstydzą się co chwilę prosić o powtórzenie wypowiedzianego komunikatu. Według badaczy, osoby z ubytkiem słuchu mogą być tak odizolowane, że ich mózgi są mniej stymulowane, co z kolei może przyspieszać pogorszenie .

Badania na temat relacji osłabienia słuchu i samotności przeprowadzili uczeni z Johns Hopkins University. Teraz naukowcy chcą sprawdzić, czy poprawa słyszenia może osłabić prawdopodobieństwo zachorowania na demencję i inne dolegliwości.

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Pola Nadziei
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy