Strona głównaZwiązkiOdnawianie przysięgi małżeńskiej - co robić, czego unikać

Odnawianie przysięgi małżeńskiej - co robić, czego unikać

Odnawianie przysięgi małżeńskiej staje się coraz popularniejsze na całym świecie, także w Polsce. Ponowne, publiczne ślubowanie miłości, wierności i uczciwości małżeńskiej wydaje ciekawym pomysłem szczególnie dla tych, którzy przed laty nie mogli zorganizować uroczystości według swoich planów.
Moda na „ponowne śluby” dotarła do nas z Zachodu. Taka uroczystość ma głównie charakter sentymentalny, co sprawia, że ze swej istoty różni się od oficjalnych ślubów i ma inny wymiar. Związana jest zazwyczaj bądź okrągłą rocznicą ślubu lub ważnym wydarzeniem w życiu dojrzałych małżonków, bądź też po prostu rodzi się z „potrzeby serca”. Ponieważ para jest już małżeństwem, przy ponownej ceremonii nie są wymagane żadne dokumenty, nie będzie też miała konsekwencji prawnych.

Jako młodzi ludzie partnerzy nie zawsze mieli możliwość zorganizowania uroczystości marzeń, przy urządzaniu wesela często korzystali z finansowego wsparcia rodziców. Pomysły na uroczystość odnowienia przysięgi są różnorodne, dojrzali ludzie nie są skrępowani formalnymi wymogami, zazwyczaj również są bardziej niezależni – i materialnie, i kulturowo (bo opisywane uroczystości nie zadomowiły się jeszcze na dobre w naszym kraju i nie zdążyły nabrać szablonowego charakteru).

Aby odnowić przysięgę małżeńską, nie jest konieczna obecność księdza czy urzędnika USC, na uroczystość małżonkowie mogą wybrać dowolne, nawet dość ekscentryczne miejsce (może się ona odbyć zarówno w kościele, jak i na plaży przy zachodzie słońca, bądź na łące o brzasku...) i sami ułożyć treść przysięgi. Stylistyka ceremonii zależy tylko od gustu, kreatywności i doświadczenia pary.

Dlaczego ludzie decydują się na „ekstrawagancję” tego rodzaju? Odpowiedzi jest zapewne tyle, ile par organizujących taką uroczystość. Niektórzy chcą zburzyć rutynę, inni przypomnieć sobie, że nie są jedynie dziadkami czy rodzicami, ale kochającymi się ludźmi, jeszcze inni pragną na nowo przeżyć tak podniosłe wydarzenie, jakim jest ślub.

Żeby jednak uroczystość przebiegła pomyślnie, warto odpowiednio się przygotować. Co robić, czego zaś unikać – radzą eksperci z seniorliving.about.com.

Dokładnie zaplanujcie ceremonię. Pomyślcie wspólnie jak chcecie by wyglądała, jeśli chcecie odnawiać przysięgę w kościele dowiedzcie się jakie są praktyki w parafii.

Nie odkładajcie planowania na później. Jeśli zdecydowaliście się na wydanie przyjęcia, czy wykupienie wycieczki, przystąpcie do realizacji od razu, zwłaszcza jeśli ma to być większa uroczystość.

Zabezpieczcie się na wypadek zmiany planów. Szczególnie, jeśli przewidujecie imprezę na świeżym powietrzu, pogoda może sprawić niemiłą niespodziankę, powinniście być przygotowani na możliwość przeniesienia uroczystości do pomieszczenia.

Nie zostawiajcie niczego przypadkowi. Jeśli np. planujecie uwiecznienie chwili powtórzenia przysięgi i całej imprezy, poproście o fotografowanie konkretną osobę, nie cedujcie tego na wszystkich gości (dziś większość osób dysponuje aparatem i chętnie robi zdjęcia na tego typu spotkaniach) – może się okazać, że zdjęcia zebrane od różnych gości będą chaotyczne i nie będą zawierały tego, czego się spodziewaliście.

Nie podpisujcie umowy z zawodowymi fotografami lub muzykami dopóki nie będziecie mieli okazji zapoznać się z ich zdjęciami czy klipami.

Poinformujcie gości, jaki charakter ma ceremonia (być może niektórym osobom będzie potrzebne szersze wyjaśnienie) i zaproście ich odpowiednio wcześniej, podkreślając jak ważny będzie dla was ten dzień. W zaproszeniach określcie też inne wasze oczekiwania - jeśli np. nie chcecie prezentów, zaznaczcie to wyraźnie.

Zarezerwujcie jakiś czas tylko dla siebie - może na krótką "podróż poślubną"?. To ma być „powtórny ślub”, znów więc będziecie „panną młodą” i „panem młodym”, to Wasza chwila, cieszcie się nią.

Zostawcie drobne kwestie pomagającym wam osobom lub gościom, w dniu uroczystości powinniście być zrelaksowani i zajęci głównie sobą.

Nie bądźcie nadgorliwi i nie porównujcie stale tej uroczystości do Waszego ślubu, nie oczekujcie powrotu dokładnie takich samych emocji. Pamiętajcie, że Wasz związek przez lata zmienił się i dojrzał, że niepewność i fascynacja nową sytuacją ustąpiła miejsca zaufaniu, życiowej mądrości i dojrzałej, pięknej relacji.

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Akademia Pełni Życia
  • Kosciol.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy