Strona głównaZwiązkiObecność ukochanej osoby osłabia ból?

Obecność ukochanej osoby osłabia ból?

Obecność partnera w pobliżu może znacznie zmniejszyć poziom bólu. Samo mówienie i dotyk kochanej osoby osłabia dolegliwości bólowe.
Obecność ukochanej osoby osłabia ból? [fot. Siggy Nowak z Pixabay]
Nowe testy pokazały, że ze strony innych może przynieść ulgę w bólu. Skuteczny jest zarówno kontakt fizyczny, jak i werbalny.

Badanie przeprowadzone przez naukowców z University of Health Sciences, Medical Informatics and Technology (UMIT) w Austrii i University of Balearic w Hiszpanii pokazują, że oczuwanie fizycznego bólu może być osłabione dzięki towarzystwu kogoś bliskiego.
Uczeni sprawdzili wrażliwość na ból uciskowy u 48 par. Każdy uczestnik był testowany sam oraz w obecności swojego partnera. Jednocześnie za pomocą kwestionariusza mierzono dyspozycyjną, określoną jako umiejętność ludzi do wyobrażania sobie i doznawania uczuć oraz doświadczeń innych.

Okazało się, że w przypadku obecności ukochanego/ukochanej zarówno mężczyźni, jak i kobiety wykazywali wyższe progi bólu i tolerancję bólu, a także niższe oceny bólu sensorycznego i afektywnego przy stałych bodźcach. W im wyższym stopniu partner/partnerka okazywali współodczuwanie, tym wyższa była u uczestników tolerancja .

Szczególną „moc" przeciwbólową miała powtarzanie słów wsparcia, a także dotykanie tego, kto był narażony na bodźce bólowe. Odkryto jednak, że już sama obecność bliskiej osoby miała pewne oddziaływanie .

Na temat badań napisano w Scandinavian Journal of Pain:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Pola Nadziei
  • EWST.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy