Strona głównaZwiązkiNamiętne małżeństwo z dłuższym stażem? Tak, to możliwe

Namiętne małżeństwo z dłuższym stażem? Tak, to możliwe

Chyba każdy z rozrzewnieniem wspomina początki swojego związku - silne emocje, chęć spędzania razem każdej chwili, niesamowita energia, wielkie uczucia, etc. Z czasem jednak relacja się zmienia i po kilkunastu, kilkudziesięciu latach bycia razem wielu ludzi ze smutkiem stwierdza, że czas „niezwykłych uniesień" bezpowrotnie minął. Niektórzy się z tym godzą, inni są skłonni nawet odejść. Jest jednak trzecia droga - można zadbać o „świeżość" dojrzałego związku.
Namiętne małżeństwo z dłuższym stażem? Tak, to możliwe [© Photographee.eu - Fotolia.com] W powszechnym przekonaniu pierwsze etapy romantycznej relacji to zakochanie, a dopiero o dojrzalszej, można mówić, że to . Czy ta ostatnia jednak oznacza pełną szacunku i troski stabilizację, która raczej nie wiąże się z fascynacją czy ekscytacją drugą osobą? Niekoniecznie. Okazuje się, że te dwa aspekty daje się pogodzić. Cały „sekret" polega na tym, że to, co na początku znajomości „ostajemy za darmo", później trzeba wypracować. Chcesz wiedzieć, jak to zrobić? Kilka podstawowych kroków przedstawiamy poniżej.

Znajdźcie dla siebie czas

Myślisz, że spędzacie razem dość dużo czasu? Nie chodzi jednak o robienie zakupów, sprzątnie, rozmowy o tym, co zrobić na kolejny obiad. Jasne, że trudno o trochę spokoju i romantycznych chwil, gdy ma się wymagającą pracę i jeszcze bardziej wymagające dzieci... ale pozostawanie w kieracie codzienności nie pomoże w utrzymaniu namiętności. Musicie znaleźć i celebrować czas tylko dla siebie - bez innych członków rodziny, bez rozmowy o rachunkach, etc. Chcecie być tak swobodni, rozpromienieni, jak przy pierwszych spotkaniach? Zorganizujcie taką przestrzeń (w domu lub poza nim), w której czujecie się i ekscytująco, i intymnie. Jeśli tylko macie okazje, wyjeżdżajcie na weekend.

Flirtujcie

Pamiętacie, jak na początku miał dla was znaczenie każdy gest, mina, niejednoznaczne zdanie? Szkoda to zatracać. Niech Wasza komunikacja będzie wielopoziomowa. Komplementujcie się, starajcie się zauważać nowe ubrania, fryzury, kulinarne eksperymenty, bądźcie zalotni.

Doceniajcie wysiłek partnera

Jednym z głównych czynników udanego związku jest zdolność do skupienia się na tym, co w partnerze najlepsze. Sami w znacznej mierze warunkujemy swój ogląd rzeczywistości i dotyczy to także sposobu postrzegania towarzysza życia. Warto więc szczególnie odnotowywać wszelkie te cechy partnera, które nam imponują, zauważać starania męża/żony, jasno dawać mu/jej do zrozumienia, że jest dla nas atrakcyjny/a, etc.

Słuchajcie się
Słuchanie staje się prawdziwą sztuką. Wszyscy chcą mówić, niewielu z nas pozwala „wygadać się" innym. Tymczasem to jedna z najważniejszych umiejętności dla kondycji związku. Regularnie poświęcajcie czas na wysłuchanie partnera, tak, żeby wiedział/a, że ma znaczenie to, co mówi, że może liczyć na naszą empatię.

Okazujcie sobie szacunek
Każdy chce czuć się ważny. Przynajmniej dla osób najbliższych. Jasne, że będąc w związku działa się dla dobra wspólnego, ale okazujcie, że liczycie się z przekonaniami, celami, zamierzeniami partnera. Wsparcie ze strony towarzysza życia w osobistych aspiracjach to jeden z najsilniejszych ...

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Hospicja.pl
  • Aktywni 50+
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy