Strona głównaZwiązkiMężczyźni a seks - wiek mógłby nie grać roli?

Mężczyźni a seks - wiek mógłby nie grać roli?

Nawet najstarsi mężczyźni ciągle interesują się seksem. Jeśli pozostają wstrzemięźliwi, to zwykle z powodu choroby i braku partnerki, wskazują australijscy uczeni.
W badaniach okazało się, że "męski" hormon testosteron jest ściśle związany z tym, jak często mężczyzna w wieku powyżej 75 lat uprawia seks i lekarze sądzą, iż trzeba zrobić więcej badań, aby sprawdzić, czy hormonalna terapia zastępcza może przynieść starszym panom korzyści.

Zoe Hyde z University of Western Australia i koledzy przeanalizowali kwestionariusze dotyczące życia seksualnego wypełnione przez ponad 2700 mężczyzn w wieku od 75 - 95 lat. W ankiecie uczeni zadali szereg pytań na temat zdrowia, związków i aktywności seksualnej.

Im starsi uczestnicy badania tym mniej prawdopodobne, że byli aktywni seksualnie, ale seks pozostał przynajmniej w pewnym stopniu ważny dla jednej piątej mężczyzn w wieku od 90 do 95 lat. Spośród tych, którzy byli aktywni seksualnie, ponad 40% było niezadowolonych z częstotliwości uprawiania seksu - chcieliby częściej oddawać się miłości fizycznej.

Ponad 30% mężczyzn deklarowało aktywność seksualną w minionym roku, a więcej niż 48% stwierdziło, że miłość fizyczna ma dla nich istotne znaczenie, co sugeruje, że wielu panów chciało uprawiać seks, ale z różnych powodów nie mogli.

Wśród przyczyn niechcianej wstrzemięźliwości seksualnej wymieniano zwykle brak odpowiedniego partnera i rozmaite choroby, m. in. cukrzycę i problemy z prostatą, problemy hormonalne. Ponad 40% mężczyzn, którzy nie byli aktywni seksualnie w ostatnim czasie stwierdziło brak zainteresowania tą sferą życia.

Wyniki badań opublikowano "Annals of Internal Medicine ".

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • EWST.pl
  • eGospodarka.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy