Strona głównaZwiązkiMałżeńska kłótnia może złamać serce. Dosłownie

Małżeńska kłótnia może złamać serce. Dosłownie

Nie ma związków idealnych, od czasu do czasu każdy się sprzecza, ale relacja trudna czyli mająca związek z częstymi awanturami, jest wręcz niebezpieczna dla zdrowia. I to nie tylko tego psychicznego...
Małżeńska kłótnia może złamać serce. Dosłownie Regularne kłótnie mogą wywoływać i mieć negatywny wpływ na zdrowie fizyczne do tego stopnia, że zwiększają ryzyko . Szczególnie dotyczy to mężczyzn.

Według duńskich naukowców, regularne awantury mogą zwiększyć prawdopodobieństwo przedwczesnej śmierci i zabrać kilka lat życia.

Nieporozumienia a długość życia

W jedenastoletnich badaniach wzięło udział 10 tysięcy kobiet i mężczyzn w wieku 36-52 lata. Monitorowanie uczestników pozwoliło na wyciągnięcie wniosku, że częste są wyraźnie związane z podwojeniem lub potrojeniem ryzyka wcześniejszej śmierci z jakiejkolwiek przyczyny. Większość badanych przyznała się do częstych konfliktów z partnerem lub dziećmi, trochę rzadszych z innymi krewnymi, a sporadycznych z przyjaciółmi lub sąsiadami. Okazało się, że mężczyźni i kobiety nie „płacą" po równo za udział w awanturach. Panowie są bardziej narażeni na niekorzystne skutki scysji.

Serce łamie się naprawdę

Silne emocje, szczególnie w przypadku kobiet, mogą prowadzić do realnych problemów z sercem. Chodzi o zespół , czyli zespół objawów niewydolności serca, który odnotowuje się u kobiet po doświadczeniu jakiegoś silnego stresu. Objawy dolegliwości przypominają te towarzyszące . Kiedy jednak pacjentki zgłaszają się do szpitala, wyniki badań są w normie, poza wyglądem serca - przypomina ono wtedy właśnie takotsubo, czyli z jęz. japońskiego pułapkę na ośmiornice, tj. naczynie o zwężonej szyjce (stąd nazwa choroby). Zazwyczaj serce odzyskuje normalny kształt po dwóch dniach od zdarzenia.

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Kosciol.pl
  • Hospicja.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy