Strona głównaZwiązkiKobiety lepiej rozpoznają emocje innych

Kobiety lepiej rozpoznają emocje innych

Kobiety mają większą zdolność rozumienia emocji doświadczanych przez innych ludzi.
Kobiety lepiej rozpoznają emocje innych Badacze z Uniwersytetu w Pizie podają prosty dwód na to, że kobiety są bardziej empatyczne - znacznie silniej reagują na czyjeś ziewanie, tj. same zaczynają intensywnie ziewać w takim przypadku. Jeśli chodzi o mężczyzn, zjawisko to jest znacznie słabsze.

Dlaczego świadczy o większej empatyczności kobiet? Panie lepiej dostrzegają emocje doświadczane przez innych ludzi, bo są bardziej skłonne do odtwarzania ich mimiki.

Uczeni przez pięć lat monitorowali zachowania kilkudziesięciu kobiet i mężczyzn podczas ich zaangażowania w codzienne czynności. Dostrzegli m. in., że ziewanie jest bardziej „zaraźliwe" wśród ludzi, którzy często się spotykają, np. wśród krewnych i przyjaciół, niż wśród tych, którzy ledwie się znają. Poza tym kobiety reagują na ziewanie innych częściej niż mężczyźni.

Jak wskazują eksperci, takie ziewanie ma u podstaw . Dotyczy ona bowiem zdolności rozumienia i internalizacji mimiki innych. Mechanizm ten zachodzi na poziomie neuronów lustrzanych, czyli komórek, które uaktywniają się podczas wykonywania pewnej czynności lub obserwowania jej u innych i które sprawiają, że jesteśmy wrażliwi na innych. Ustalono, że na kobiety bardziej działa wyraz twarzy u ludzi przebywających w tym samym otoczeniu.

To kolejne badania, które wskazują, że kobiety bardziej empatyczne niż mężczyźni. Jedni sądzą, że dzieje się tak najprawdopodobniej dlatego, że wiekszość pań dysopnuje większa ilością neuronów lustrzanych . Inne badania sugerują, że odmienności odnotowywane w tym zakresie między płciami są wynikiem różnic motywacyjnych.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Komentarze

 • 10:38:26, 09-03-2017 ~gość: 188.252.31.xxx

  Mój pies ma większą zdolność rozumienia emocji doświadczanych przez moje córki niż ja - ich ojciec. Empatia to tak naprawdę bardzo prymitywna cecha. Rozwijając umiejętność logicznego rozumowania gdzieś po drodze samiec homo sapiens utracił część tych prymitywnych zdolności.
 • 13:43:56, 29-03-2017 wesolysenior

  to się zgadza, kobiety do tych spraw mają szósty zmysł.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

 • Poradnik-zdrowia.pl
 • Uniwersytety Trzeciego Wieku
 • Kobiety.net.pl
 • Umierać po ludzku
 • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X