Strona głównaZwiązkiKiedy związek jest szczęśliwy? Gdy partnerzy mają poczucie kontroli

Kiedy związek jest szczęśliwy? Gdy partnerzy mają poczucie kontroli

Chcesz mieć szczęśliwy związek? Zadbaj o to, abyście oboje czuli, że możecie decydować w sprawach dla was ważnych.
Kiedy związek jest szczęśliwy? Gdy partnerzy mają poczucie kontroli [fot. Free-Photos from Pixabay]
Według uczonych z Uniwersytetu Marcina Lutra w Halle i Wittenberdze to, jak ludzie postrzegają dynamikę władzy w swoim , jest najważniejsze dla z relacji.

Władza dotyczy możliwości wpływania na ludzi i skutecznego opierania się próbom wywierania wpływu na siebie samego przez innych. - Brzmi to brutalnie, jednak władza odgrywa również rolę w romantycznych związkach. Na przykład, poczucie możliwości podejmowania decyzji w małżeństwie ma duży wpływ na jakość relacji - mówi psycholog Robert Körner. Wcześniejsze badania pokazały, że w parach rzadko jest równowaga sił. Przez większość czasu to mężczyźni byli bardziej decyzyjni niż kobiety.

Tradycyjne role płciowe uległy jednak zmianie. - Relacje romantyczne stały się bardziej partnerskie - zwłaszcza w społeczeństwach zachodnich - mówi Körner. W ramach badań przeprowadzono wywiady z niemal dwiema setkami ludzi w różnym wieku, którzy byli w związku średnio osiem lat. Autorzy chcieli sprawdzić, w jaki sposób rzeczywista i postrzegana przez respondentów moc wpływa na różne aspekty związku - takie jak satysfakcja i zaangażowanie.

Jak się okazuje, mężczyźni ciągle mają wyższą pozycję - więcej zarabiają i mają lepsze wykształcenie. Potrzeba podejmowania decyzji również jest u nich silniejsza. Co ciekawe jednak, te dwa czynniki nie wydawały się oddziaływać na jakość relacji. Najszczęśliwsze były te pary, w których oboje partnerzy deklarowali wysokie poczucie osobistej władzy. - Wydaje się, że subiektywne poczucie władzy i możliwość swobodnego działania znacząco oddziałują na jakość związku - wskazuje Körner. Obie strony muszą być w stanie podejmować decyzje dotyczące tego, co dla nich ważne, aby być satysfakcja z była wysoka.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kosciol.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy