Strona głównaZwiązkiJak zmiana stanu cywilnego wpływa na aktywność fizyczną

Jak zmiana stanu cywilnego wpływa na aktywność fizyczną

Zmiany w życiu osobistym mają związek z aktywnością fizyczną. Całkowita liczba kroków niezwiązanych z ćwiczeniami zmniejsza się u mężczyzn w ciągu czterech lat od rozwodu. W przypadku kobiet, które znalazły nowego współmałżonka, całkowita liczba kroków zmniejszyła się znacząco w porównaniu z kobietami zamężnymi w całym okresie badania.
Jak zmiana stanu cywilnego wpływa na aktywność fizyczną [fot. Pexels from Pixabay]
- Trudno jest podać jeden czynnik wyjaśniający wpływ zmian na aktywność fizyczną. - Wydaje się, że zmiany w związkach inaczej wpływają na mężczyzn i kobiet - mówi prof. Kasper Salin z University of Jyväskylä.

Sprawdzono też związek między pozycją społeczno-ekonomiczną i zmianami w aktywności fizycznej. Wśród mężczyzn i kobiet o najwyższym statusie społeczno-ekonomicznym liczba kroków aerobowych znacznie wzrosła w okresie czterech lat. „Kroki aerobowe" dotyczą tych wykonywanych podczas czynności, które trwają co najmniej 10 minut bez przerwy w tempie 60 lub więcej kroków na minutę.

Krokomierz użyty w badaniu daje wiarygodny obraz ogólnej aktywności niż na przykład tradycyjnie stosowany kwestionariusz, mówią autorzy. Zwiększenie liczby kroków w ciągu czteroletniego okresu obserwacji jest szczególnie pozytywną rzeczą, uważają badacze.

- Wzrost liczby kroków dotyczył najwyższych grup społecznych, zwłaszcza kroków aerobowych. Z punktu widzenia utrzymania i zdolności do działania ważne jest ich zwiększanie - mówi prof. Salin.

Kroki kumulują się w ciągu dnia przy różnych okazjach, jeśli dajemy sobie na to szansę. - Warto zwracać uwagę na codzienne wybory. Można chodzić zamiast jechać samochodem lub wchodzić po schodach zamiast korzystać windy - radzi prof. Salin.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Pola Nadziei
  • EWST.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy