Strona głównaZwiązkiJak wybieramy partnera

Jak wybieramy partnera

Powszechnie uważa się, ze mężczyźni i kobiety mają różne strategie wyboru partnerów seksualnych, ale powód tych różnic nie jest już tak jasny. Klasyczne wyjaśnienie obejmuje wskazanie, że mózgi mężczyzn i kobiet ewoluowały tak, by dokonać określonych wyborów, ale nowe badania opublikowane w Psychological Science, sugeruje, że ewolucja podaje tylko część odpowiedzi.
Jak wybieramy partnera Aby odnieść sukces w kategoriach ewolucyjnych, kobiety muszą mieć dostęp do zasobów dla wychowania potomstwa, a mężczyźni muszą mieć okazję do intymnych zbliżeń z płodnymi kobietami. Naukowcy twierdzą, że kobiety preferują , którzy mają zdolność do inwestowania środków w ich dzieci (czyli bogatych mężczyzn), a mężczyźni wolą partnerki, które dadzą największe szanse na posiadanie potomstwa (czyli młode kobiety), bo ewolucyjne adaptacje zaprogramowały te preferencje w naszych mózgach.

Jednakże we współczesnym świecie „sukces" nie jest koniecznie związany z posiadaniem potomstwa, więc naukowcy z University of York w Wielkiej Brytanii wysunęli hipotezę, że rola ewolucyjnego wyboru słabnie proporcjonalnie do wzrostu poziomu równości mężczyzn i kobiet.
Zgromadzone dane dowodzą, że różnice w zdolnościach umysłowych między płciami, takie jak umiejętności matematyczne, zanikają w społeczeństwach, w których kobiety i mężczyźni są równi. Uczeni chcieli jednak sprawdzić czy te same tendencje można zaobserwować przy wyborze partnerów seksualnych.

Badacze poprosili 3 177 respondentów o wypełnienie ankiet dotyczących preferencji co do partnerów,. Uczestnicy pochodzili z 10 krajów - zarówno takich, w których różnice w traktowaniu płci nie są znaczne (np. Finlandia), jak i takich, w których światy męski i kobiecy diametralnie się różnią (np. Turcja), do oceny poziomu różnic zastosowano Global Gender Gap Index (GGI) wprowadzony niedawno przez Światowe Forum Ekonomiczne. Badani odpowiadali w swoich ojczystych językach czy pewne kryteria - takie jak perspektywy finansowe i jest umiejętność gotowania - były ważne przy wyborze partnera.

Okazało się, że preferencje co do partnerów zgodne z modelem ewolucyjnej w najwyższym stopniu cechowały osoby ze społeczeństw, w których nie ma równości płci. Modele te nie pasowały zaś do strategii wyboru partnerów w społeczeństwach odznaczających się równością.

Ponieważ zwiększenie równości płci zmniejsza różnice przy doborze partnerów, badania te wskazują, że strategie poszukiwania „drugiej połówki" przez mężczyzn i kobiety nie są tak nieelastyczne, jak początkowo sądzono.

Stosunkowo szybka zdolność do zmiany zachowań i postaw w odpowiedzi na zmiany społeczne może sama być napędzana przez ewolucyjny program „nagradzania" elastyczności przystosowawczej zamiast premiowania wzorcowych zachowań.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Kosciol.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy