Strona głównaZwiązkiJak ponownie "wejść do gry", czyli kiedy szukać partnera

Jak ponownie "wejść do gry", czyli kiedy szukać partnera

Samotność negatywnie wpływa na zdrowie fizyczne i mentalne. Oczywiście, nie trzeba mieć partnera, by prowadzić bogate życie towarzyskie i nie czuć się opuszczonym, niemniej jednak najbliższa osoba u boku zmienia perspektywę i nadaje życiu nowe cele. W jakim momencie „ponownie wejść do gry", radzi socjolog i seksuolog dr Pepper Schwartz.
Jak ponownie "wejść do gry" Znaczna grupa ludzi w dojrzałym wieku ma za sobą rozwód, śmierć partnera lub innego rodzaju rozstanie. Jakikolwiek by nie był powód rezygnacji ze związku, po jakimś czasie przychodzi moment, w którym zaczyna się zadawać sobie pytanie, czy jest się gotowym na nową relację.

Jak się dowiedzieć, czy nadszedł odpowiedni czas na zaangażowanie się w nową znajomość? Warto pamiętać, że budowa nowych perspektyw w chwili, gdy nie jest się na to emocjonalnie przygotowanym, może skończyć znacznie gorszą sytuacją niż samotne spędzenie sobotniego wieczoru.

Dr Schwartz poleca analizę poniższych zdań. Jeśli z większością z nich można się zgodzić, warto rzucić się w wir nowych wyzwań w dziedzinie związków. W przeciwnym wypadku pewne obszary wymagają pracy i odłożenia wielkich romansowych planów.

  • "Całkowicie wyleczyłem/am się z poprzedniego związku."
Aby naprawdę cieszyć się wolnością, trzeba być absolutnie gotowym/ą na krok naprzód, tj. pozostawić przeszłości poprzednie miłości i móc poświęcić się innej osobie. To nie znaczy oczywiście, że nie szanuje się swojego kilkudziesięcioletniego małżeństwa zakończonego z rozmaitych powodów, ale nie można nieustannie porównywać kandydatów na partnerów do byłego współmałżonka. Smutek z powodu utraty kogoś jest prawdziwy i uzasadniony, ale jeśli ciągle stanowi główny motor emocjonalnych rozterek, to jest się gotowym, by spotkać kogoś nowego.

  • "Przeszłość nie napawa mnie goryczą."
Ludzie nie lubią spotykać się z kimś, kto ma zbytni „bagaż". Trudno oceniać, kiedy doświadczenia są zanadto obciążające, ale jeśli dana osoba cięgle narzeka na to, co ją spotkało, daje jasny znak, że nie umie sobie poradzić z przeszłością, która okazuje się niepodzielnie rządzić teraźniejszością. Zgorzknienie, bez względu na jego powód, jest „informacją", która sprawia, że potencjalni partnerzy „biorą nogi za pas".

  • "Nie chcę ujawniać wszystkiego od razu."
Ludzie, którzy opowiadają o sobie wszystko na pierwszym, drugim lub trzecim spotkaniu, przeciążają raczkujący związek nadmiarem informacji. Ktoś, kto cierpi z zagrażającej życiu choroby, może czuć się w obowiązku mówić o tym, nawet podczas pierwszego spotkania. Mimo wszystko to jest sprzeczne z zasadami pierwszej randki - warto umożliwić dostrzeżenie u siebie najlepszych cech przez potencjalnego partnera nim przejdzie się do problemów. Będzie dużo czasu na wymianę głębszych informacji i sprawdzenia czy jest wystarczająco dużo zainteresowania i przyciągania między wami.

  • "Umiem słuchać"
Każdy lubi opowiadać o sobie i rzeczach, które go interesują. Jednakże powszechnym błędem na spotkaniach towarzyskich jest nadmierna chęć ekspresji, która może przytłoczyć rozmówców. Najlepszy sposobem na zacieśnienie więzi jest umiejętność słuchania i organizowania rozmowy tak, by każdy jej uczestnik czuł się komfortowo i mógł dojść do głosu, kiedy ma coś ciekawego do powiedzenia.

  • "Jestem w dobrej formie i nieźle wyglądam."
To, jak wyglądasz, odzwierciedla stan twojego ducha. Nie trzeba być modelem/ką i podążać na najnowszymi trendami w modzie, ale zadbany wizerunek świadczy o pewności siebie. Atrakcyjny wygląd poprawia nastrój i nastawienie do innych. Jeśli trzeba coś "poprawić", warto wybrać się na siłownię lub basen i przejrzeć garderobę, może przyda się coś nowego, ekstrawaganckiego czy podkreślającego atuty sylwetki.

  • "Chcę miło spędzać czas"
Osoby dojrzałe nie chcą słuchać ciągłych utyskiwań, chętnie otaczają się ludźmi pełnymi energii, optymizmu i ciepła. Jeśli czujesz się nieszczęśliwy/a, nie będziesz w stanie dobrze czuć się w towarzystwie innych, ani też znajomi i przyjaciele nie będą mile spędzać czasu z tobą. Jeśli nie jest się całkiem zadowolony ze swojego życia, nie jest się gotowym na randki.

  • "Nie oczekuję natychmiastowego sukcesu"
Rzadko zaraz po wejściu do gry odnosi się sukces. Cierpliwość jest niezbywalnym elementem procesu poszukiwania nowego partnera. Jak głosi popularne powiedzenie, trzeba pocałować wiele żab, żeby trafić na księcia. Nie można się zniechęcać, ale otwarta postawa i wiara pomogą dobrze się bawić.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Akademia Pełni Życia
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy